Розвиток системи БПД
2 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про безоплатну правову допомогу», що стало стартом розвитку системи БПД. 6 червня 2012 року Урядом утворено Координаційний центр з надання правової допомоги – першу установу системи БПД. З 1 січня 2013 року розпочали працювати регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, на які покладено функцію надання БВПД підозрюваним та обвинуваченим у кримінальному провадженні, затриманим, заарештованим та засудженим. З 1 липня 2015 року 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги розпочали роботу у всіх регіонах України і завершується інституційний розвиток системи БПД створенням понад 400 бюро правової допомоги у районних центрах та малих містах з 1 вересня 2016 року.
І вже станом на сьогодні ми маємо:
- 23 регіональні центри з надання БВПД;
- 84 місцевих центрів з надання БВПД;
- 428 бюро правової допомоги;
- 5 правових клубів «Pravokator»;
- 6760 адвокатів залучених до надання БВПД;
- близько 1500 штатних юристів системи БПД;
- бюджет на забезпечення формування та функціонування системи БПД у 2019 році складає 390,5 млн. грн.; бюджет на оплату послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання БВПД – 337, 7 млн. грн.
Українська система надання безоплатної правової допомоги – найбільша в Європі та один із найуспішніших соціальних проектів Міністерства юстиції України, Уряду та міжнародних партнерів.
Разом з тим, система безоплатної правової допомоги продовжує розвиватися, прагнучи якнайкраще відповідати сучасним викликам.