18.03.2021
Головна | Новини
Про основні моменти зустрічі-обговорення «Team-антирейд, нові можливості» за участі керівника Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віктора Дубовика
Про позитивні зміни, що відбулися у сфері державної реєстрації останнім часом, робочі будні розгляду реєстраційних кейсів та майбутні антирейдерські кроки учасники професійної зустрічі-обговорення «Team-антирейд, нові можливості» дізналися з перших вуст — від керівника Офісу протидії рейдерству Мін'юсту Віктора Дубовика.
Захід було організовано Національною асоціацією адвокатів України за ініціативою Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів спільно з Офісом протидії рейдерству Міністерства юстиції України.
Протягом останніх 18 місяців у сфері державної реєстрації відбулися глобальні трансформації, які дозволили не лише очистити професійні лави від «фантомних» реєстраторів і недобросовісних кадрів, ліквідувати всі технічні можливості для несанкціонованих втручань у роботу реєстрів, а й створити дієві запобіжники від «реєстраційного» рейдерства та забезпечити оперативне реагування на порушення майнових і корпоративних прав у процедурі адміністративного оскарження реєстраційних дій. Як наслідок, кількість порушень, особливо у сфері державної реєстрації бізнесу, знизилася в рази. «На сьогодні на розгляді в Офісі протидії рейдерству перебуває близько тисячі скарг у сфері державної реєстрації нерухомості і всього 20-30 кейсів стосовно бізнесу», — поінформував Віктор Дубовик. За його словами, позитивної динаміки в напрямі державної реєстрації бізнесу вдалося досягти завдяки як технічним запобіжникам, зокрема запровадженню нового програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань (ЄДР), так і законодавчим. Серед іншого йдеться про введення обов’язкової умови щодо нотаріального засвідчення справжності підписів на рішенні уповноваженого органу управління юрособи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей ЄДР, з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів. А також передбачення аналогічної вимоги для актів приймання-передачі частки у статутному капіталі товариств з обмеженою і додатковою відповідальністю.
Окремий блок своєї доповіді очільник Офісу протидії рейдерству присвятив проблематиці ефективного захисту майнових і корпоративних прав шляхом адміністративного або судового оскарження, озвучивши низку практичних рекомендацій, які слід враховувати при зверненні до Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. «Колегія Мін’юсту — це орган адміністративного оскарження, де не розглядається спір про право, не проводяться дебати, не викликаються свідки, не забезпечується змагальність процесу. На відміну від суду на реєстраційну дію ми дивимось очима державного реєстратора, оцінюючи виключно дотримання процедури її проведення», — пояснив Віктор Дубовик.
Вікно можливостей формату швидкого реагування на порушення у сфері державної реєстрації не безмежне, а адміністративні повноваження Мін’юсту в частині розгляду реєстраційних скарг тимчасові і в майбутньому, на виконання відповідних указів Президента України, мають бути передані судовій гілці влади, наголосив спікер. Тож, реалії сьогодення вимагають нових ефективних рішень, одним із яких є, власне, ризик-орієнтована модель запобігання «реєстраційному» рейдерству. Концепція переходу до цієї моделі наразі готується фахівцями Мін’юсту та експертами Офісу протидії рейдерству. Цей документ включатиме цілій комплекс попереджувальних заходів, зокрема, визначення найбільш ризикованих реєстраційних дій. Перелік останніх, як наголошувалося, має бути вичерпним і включати не більше 10 подібних операцій. «Яскравим прикладам таких дій, є, скажімо, внесення змін до відомостей ЄДР щодо збільшення статутного капіталу юридичної особи з перерозподілом часток», — додав Віктор Дубовик.
Спікер запевнив: після фіналізації процесу підготовки концепції переходу до ризик-орієнтованої моделі запобігання «реєстраційному» рейдерству, відповідні напрацювання будуть презентовані для подальшого обговорення із законодавцями, професійною юридичною спільнотою і основними стейкхолдерами запропонованих змін.
Більше подробиць цієї професійної дискусії — у відео за посиланням httpss://fb.watch/4gwT91vomr/