Збільшити розмір шрифту

15.06.2021

Головна | Новини

Знати та без проблем працювати: що потрібно знати про конфлікт інтересів

Для формування чіткого розуміння змісту запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, необхідно усвідомлювати сутність ключового терміну: «конфлікт інтересів».

Так, чинне законодавство дає тлумачення двох видів даного поняття:

По-перше, потенційний конфлікт інтересів, тобто наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

По-друге, реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З моменту, коли державний службовець дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, він зобов’язаний повідомити не пізніше наступного робочого дня безпосереднього керівника, а якщо особа перебуває на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника – Національне агентство. Також, необхідно не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Особа завжди має можливість звернутися за роз’ясненням до Національного агентства. Якщо особа отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона звільняється від відповідальності, якщо у діях, щодо яких вона зверталася за роз’ясненням, пізніше було виявлено конфлікт інтересів.

Що загрожує у випадку притягнення до відповідальності?

Порушення встановлених обмежень передбачає адміністративну відповідальність за статтею 1727, КУпАП:

– за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів – штраф від 1700 грн до 3400 грн;

– за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів – штраф від 3400 грн до 6800 грн;

– за повторне вчинення – штраф від 6800 грн до 13600 грн, також можливе  позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

!!! При цьому, до закінчення розгляду справи щодо такої особи, її може бути відсторонено від виконання службових повноважень. Однак, у випадку закриття провадження судом, такій особі має бути відшкодований середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов’язаного з таким відстороненням.

Водночас, передбачена дисциплінарна відповідальність за:

– неповідомлення особою безпосереднього керівника про наявність у неї потенційного конфлікту інтересів;

– невжиття керівником завходів щодо врегулювання конфлікту інтересів у підлеглої особи.

На практиці може виникати багато різних ситуацій, які поліція та Національне агентство трактуватимуть як конфлікт інтересів, тому нагадуємо що більш детально ознайомитися з окремими положеннями Закону стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів можна за посиланням:httpss://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2021/04/K.I.-09.04.2021-1.pdf