28.09.2021
Головна | Новини
Конфлікт інтересів відносно близьких осіб
Кожен із нас незалежно від віку чи посади має багато соціальних ролей: член сім’ї, друг, власник майна, член громадської організації тощо. Внутрішні конфлікти між інтересами у пересічних громадян зазвичай викликають лише побутові незручності. Проте у випадках, коли громадянин уповноважений на виконання владних повноважень та його приватний інтерес (як члена сім’ї, товариша тощо) вступає у суперечність з його публічними обов’язками, виникає конфлікт інтересів в розумінні антикорупційного законодавства.
Конфлікт інтересів - це конфлікт між публічно-правовими обов'язками і приватними інтересами особи, за якого приватні інтереси особи, здатні неправомірним чином вплинути на виконання її офіційних обов'язків або функцій.
За загальним правилом щодо врегулювання конфлікту інтересів у разі його виникнення не пізніше наступного робочого дня публічна особа зобов'язана повідомити про наявність конфлікту інтересів безпосереднього керівника і не вчиняти дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Конфлікт інтересів – це те, що може трапитись із кожним. Сам факт виникнення конфлікту інтересів не є ані злочином, ані правопорушенням, ані порушенням етичних правил. Він перетворюється на адміністративне правопорушення лише тоді, коли особа не заявила про такий конфлікт інтересів або вчинила дії під його впливом.
Пам’ятайте, що виконуючи службові обов’язки відносно близьких осіб завжди матиме місце потенційний конфлікт інтересів
Нагадуємо, не лише в антикорупційному законодавстві мова йде про конфлікт інтересів, пам’ятаємо що в профільних законах дане поняття також використовується.
Зокрема, в статті 5 ЗУ «Про виконавче провадження» зазначено державний виконавець не може виконувати рішення, якщо:
1) боржником або стягувачем є сам виконавець, близькі йому особи (особи, які разом проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки з виконавцем (у тому числі особи, які разом проживають, але не перебувають у шлюбі), а також незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням виконавця), пов’язані з ним особи.
2) боржником або стягувачем є особа, яка перебуває у трудових відносинах з таким виконавцем;
3) виконавець, близька йому особа або особа, яка перебуває з виконавцем у трудових відносинах, має реальний або потенційний конфлікт інтересів.
В статті 8 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» існує чітка заборона, а саме: працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану не мають права проводити державну реєстрацію актів цивільного стану щодо себе, другого з подружжя, своїх та його родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер).
У зазначених випадках державна реєстрація актів цивільного стану проводиться іншим працівником того ж органу державної реєстрації актів цивільного стану чи в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану.