Збільшити розмір шрифту

28.09.2021

Головна | Новини

Реєстрація права власності на підставі рішення про затвердження проекту землеустрою

Правила реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі, на земельну ділянку, визначені, зокрема Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, яка набрала чинності з 01.01.2016 р. Саме після реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється відповідне право. Після реєстрації свого права в Державному реєстрі речових прав, Ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом (продати, подарувати, обміняти, тощо).

Необхідно зазначити, що зобов`язання затвердити проект щодо відведення земельної ділянки (далі – проект) є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом процедура. Затвердження проекту без вчинення необхідних дій суб`єкта владних повноважень не гарантує можливість в подальшому оформлення права власності у передбачений законом спосіб.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною 9 статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Згідно з пунктом 6 частиною 3 статті статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

З наведених норм можна зробити висновок, що набуття особами права власності або користування на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування.

Слід звернути увагу, що рішення органу місцевого самоврядування або органу державної влади про передачу у власність (користування) земельної ділянки має містити положення, які засвідчують виникнення, (зміну чи припинення) відповідного права, адже відсутність такої інформації, унеможливлює проведення державної реєстрації права власності або іншого права в Державному реєстрі.