Збільшити розмір шрифту

01.12.2021

Головна | Новини

Порядок виконання рішення про встановлення побачення з дитиною або усунення перешкод у побаченні з нею

Положеннями Сімейного кодексу України закріплено право батьків та дитини на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадків, передбачених Сімейним кодексом України. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

У випадку порушення права особи на спілкування з дитиною та участь її вихованні,  один із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їх спілкування.

Законом України “Про виконавче провадження” (далі - Закон) виконання рішень суду про встановлення побачення з дитиною або усунення перешкод у побаченні з нею покладено на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).

         Виконання рішення про встановлення побачення з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.

Порядок виконання рішення про встановлення побачення з дитиною або усунення перешкод у побаченні з нею визначений  статтею 64-1 Закону, а також розділом ІХ Інструкції з організації примусового виконання рішень.

У постанові про відкриття виконавчого провадження, державний виконавець зазначає про необхідність виконання боржником рішення шляхом забезпечення побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.

З метою визначення  часу та (або) місця побачення з дитиною, якщо вони не визначені виконавчим документом, державний виконавець викликає сторони виконавчого провадження  шляхом надіслання викликів одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження.

Сторона виконавчого провадження у разі неможливості з’явитися у призначений час письмово повідомляє про це державного виконавця шляхом подання заяви (клопотання), в якій (якому) зазначає про зручні для неї час та (або) місце проведення побачення стягувача з дитиною.

         Державний виконавець виносить постанову про визначення часу та (або) місця побачення стягувача з дитиною з урахуванням позиції сторін виконавчого провадження та інтересів дитини.

Якщо сторона виконавчого провадження не з’явилася у визначений у виклиці час до державного виконавця та письмово не повідомила державного виконавця про зручні для неї час та (або) місце проведення побачення стягувача з дитиною, державний виконавець визначає час та (або) місце такого побачення без врахування позиції відповідної сторони виконавчого провадження.

За наявності обставин, що перешкоджають проведенню побачення стягувача з дитиною, державний виконавець вирішує питання про відкладаєення проведення виконавчих дій в порядку, визначеному Законом.

Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, то перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.

За потреби, при виконанні рішення такої категорії, залучаються органи опіки та піклування.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення, державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, визначеному частиною першою статті 75 цього Закону, а саме сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У постанові зазначається вимога виконати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.

Одночасно з винесенням постанови про накладення штрафу на боржника, відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників 

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець:

         -    складає відповідний акт;

         -   виносить постанову про накладення на боржника штрафу в подвійному розмірі;

         - надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення;

         -   звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби;

         - виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами із врахуванням обмежень, передбачених частиною десятою статті 71 Закону;

         -  вживає інші заходи примусового виконання рішення, передбачені цим Законом.

У разі виконання рішення боржником виконавець складає акт та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Якщо у подальшому боржник перешкоджає побаченням стягувача з дитиною, стягувач має право звернутися до державного виконавця із заявою про відновлення виконавчого провадження.

Після відновлення виконавчого провадження державний виконавець повторно здійснює заходи примусового виконання рішення, передбачені Законом.

Постанова про відновлення виконавчого провадження надсилається сторонам виконавчого провадженням та до суду, який видав виконавчий документ.

Рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною виконується у порядку, встановленому статтею 63 цього Закону.