Збільшити розмір шрифту

13.12.2021

Головна | Новини

Про залучення понятих у виконавчому провадженні

Судові рішення, що набрали чинності, є обов’язковими та підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, навіть за її межами. Але в реаліях сучасного життя дуже поширені ситуації, коли боржник відмовляється добровільно виконувати рішення суду. Саме для вирішення цієї проблеми законодавством передбачена можливість примусового виконання рішень.

Примусове виконання рішень регулюється положеннями Цивільного процесуального кодексу України, Закону України «Про виконавче провадження» (далі –Закон)та інших нормативно-правових документів.

Bраховуючи те, що виконання судових рішень може здійснюватись примусово, а це, як правило, обумовлює різні суб'єктивні погляди та оцінки з боку сторін, стосовно яких виконується рішення, законодавець передбачив можливість залучення понятих до процесу виконання відповідних рішень.

Хто ж такий «понятий» та яка його роль при проведенні виконавчих дій? Понятий — це фізична особа, яка особисто не зацікавлена у результатах дій, що здійснюються під час виконання рішень, і присутня на запрошення виконавця при проведенні дій, визначених Законом, спрямованих на виконання судового рішення. Ця особа засвідчує своїм підписом відповідність записів у процесуальних документах виконаним діям. Обов'язковою умовою при залучені особи в якості понятого є її дієздатність.

Норми статті 22 Закону передбачають можливість альтернативної поведінки виконавця — у переважній більшості випадків він самостійно вирішує питання щодо необхідності залучення понятих до процесу здійснення виконавчого провадження.

Aле частиною  2 цієї статті передбачений  перелік випадків, коли присутність понятих є обов'язковою при вчиненні виконавчих дій, а саме:

1) у випадку, передбаченому частиною третьою статті 53 цього Закону (при вилученні готівки та майна, що належать боржнику від інших осіб);

2) у разі відсутності боржника або його представника під час вчинення виконавчих дій, пов’язаних з примусовим входженням:

2.2) на земельні ділянки, до нежитлових приміщень і сховищ, де зберігається майно боржника, на яке звернено стягнення, або майно стягувача, яке має бути повернуто йому в натурі;

2.3) до житла, іншого володіння особи для забезпечення примусового виселення з нього та вселення в нього;

3) під час проведення опису, арешту, вилучення і передачі майна.

Частина 2 статті 22 Закону встановлює обов’язкову присутність понятих  під час вчинення виконавчих дій, пов’язаних з примусовим входженням до житла, іншого володіння особи для забезпечення примусового виселення з нього та вселення в нього, лише у разі відсутності боржника або його представника під час вчинення цих виконавчих дій.

Тобто, згідно вказаної норми, якщо боржник або його представник присутній під час вчинення виконавчих дій, пов’язаних з примусовим входженням до житла, іншого володіння особи для забезпечення примусового виселення з нього та вселення в нього, то присутність понятих не є обов’язковою.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону присутність понятих є обов’язковою у випадку примусового входження до «нежитлових приміщень», де зберігається майно боржника, якщо боржник або його представник відсутні під час проведення таких дій.

Необхідну кількість понятих визначає безпосередньо виконавець, але їх не може бути менше двох, про що вказано в законі.

Перед початком виконавчих дій виконавець зобов'язаний роз'яснити понятим їх права та обов'язки, що зазначається в акті, який складається під час документування виконавчих дій, а також роз'яснити понятим, для участі в провадженні яких виконавчих дій їх запрошено, якими обставинами це викликано і на підставі якого виконавчого документа здійснюватимуться вказані дії.

Поняті зобов'язані бути присутні при провадженні всіх виконавчих дій, які засвідчуватимуть, але не мають права брати участі у них.

Bони лише підтверджують своїми підписами в акті виконавця відповідність документального запису тим діям, що здійснювали в їх присутності працівники виконавчої служби, і результати цих дій.

У випадку оскарження дій державного виконавця поняті можуть бути викликані як свідки.

Kоли понятого викликано до суду для свідчення щодо обставин виконавчого провадження, він як свідок попереджається про кримінальну відповідальність за відмову від дачі або дачу завідомо неправдивих показань.