21.12.2021
Головна | Новини
Порядок проведення санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство
Унаслідок всесвітньої кризи, спричиненої пандемією COVID-19, чимало підприємств опинилось у скрутному фінансовому становищі. Одним з ефективних механізмів фінансового оздоровлення та запобігання банкрутству підприємства є санація боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (далі – досудова санація).
Що таке досудова санація
Досудова санація – це спеціальна система заходів з відновлення платоспроможності боржника, яка дає змогу здійснити реструктуризацію його боргів без формального входження в процедуру банкрутства. Досудову санацію здійснює засновник боржника чи власник його майна, або ж орган, уповноважений управляти боржником шляхом вжиття заходів для покращення фінансового стану боржника та запобігання його банкрутству.
Етапи проведення досудової санації
Кодекс України з процедур банкрутства (далі – КзПБ) передбачає такі етапи здійснення досудової санації:
- прийняття рішення засновниками боржника про проведення досудової санації та розроблення плану санації;
- схвалення зборами кредиторів боржника плану санації;
- подання схваленого плану санації на затвердження до господарського суду;
- винесення господарським судом ухвали про прийняття заяви про затвердження плану санації та встановлення мораторію на задоволення вимог кредиторів;
- опублікування господарським судом повідомлення про прийняття до розгляду заяви про затвердження плану санації;
- винесення господарським судом ухвали про затвердження плану санації та скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів;
- виконання заходів, передбачених планом санації;
- винесення господарським судом ухвали про затвердження звіту про виконання плану санації.
Прийняття рішення про проведення досудової санації
Особливістю досудової санації за КзПБ є те, що ініціювати її проведення може тільки боржник за рішенням його засновників (учасників, акціонерів). Тоді як за Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі – Закон), який втратив чинність у зв'язку з прийняттям КзПБ, ініціювати процедуру досудової санації могли як боржник, так і кредитори. Відповідно до КзПБ обов'язком боржника є розроблення плану санації, на підставі якого вона відбуватиметься, та скликання зборів кредиторів для його схвалення.
Нагадаємо, що за Законом процедуру досудової санації можна було розпочати за наявності окрім плану санації ще відповідної письмової згоди власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника, а також відповідної письмової згоди кредиторів, загальна сума вимог яких перевищувала п'ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника. КзПБ своєю чергою встановлює, що документом, відповідно до якого здійснюється досудова санація, є план санації.
План санації повинен містити:
– розміри, порядок і строки погашення вимог кредиторів, які беруть участь у санації;
– заходи щодо виконання плану санації та нагляду за виконанням плану санації; та
– обсяг повноважень керуючого санацією (у разі його призначення).
План санації також може включати:
– поділ кредиторів, які беруть участь у санації, на категорії залежно від виду вимог та наявності (відсутності) забезпечення вимог таких кредиторів;
– різні умови задоволення вимог для кредиторів різних категорій;
– заходи з отримання позик чи кредитів; та
– умови (заходи) відновлення платоспроможності боржника, які може містити план санації під час судової процедури санації.
Наприклад, заходами відновлення платоспроможності боржника у досудовій санації, які застосовуються також під час судової процедури санації, можуть бути: реструктуризація підприємства, перепрофілювання виробництва, закриття нерентабельних виробництв, відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини, виконання зобов'язання боржника третіми особами, продаж частини майна боржника, виконання зобов'язань боржника власником боржника, відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів, одержання позик і кредитів, придбання товарів у кредит та інші заходи з відновлення платоспроможності боржника.
Особливу увагу треба звернути на те, що окрім плану санації боржник також розроблює ліквідаційний аналіз, який додається до плану санації. Ліквідаційний аналіз є порівнянням процедури досудової санації з процедурою ліквідації підприємства та демонструє кредиторам боржника вигідність і переваги для них саме процедури санації.
До плану санації також може бути додано фінансовий аналіз, який підтверджує здатність боржника виконувати умови плану санації.
Важливо зазначити, що умови плану санації щодо задоволення вимог кредиторів, які не брали участі в голосуванні або проголосували проти схвалення плану санації, мають бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які проголосували за схвалення плану санації.
До плану санації не включаються вимоги першої та другої черг задоволення вимог кредиторів, визначених КзПБ.
Підготовлений боржником план санації підлягає схваленню кредиторами, які беруть участь у плані санації.