Збільшити розмір шрифту

31.01.2022

Головна | Новини

Про автоматичний арешт коштів боржників

Детально про автоматичний арешт коштів боржників розповідає начальник Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиціі (м.Одеса) Тимофій Дудін
 
Розкажіть, будь ласка, детальніше, яким шляхом відбувається процедура автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках ?
 
16.04.2019 наказом Міністерства юстиції України за № 1203/5 затверджено Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів.
 
Цей Порядок визначає процедуру автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (далі - АСВП) шляхом інформаційної взаємодії державних або приватних виконавців (далі - виконавці) та банків. 
 
А як щодо стягнення аліментів?
Автоматизований арешт коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів передбачає накладення/зняття виконавцем арешту на/з кошти(ів) шляхом винесення постанов про арешт коштів чи про зняття арешту з коштів боржника у формі електронного документа та прийняття їх до виконання банками.
 
Автоматизований арешт коштів боржників застосовується для усіх категорій виконавчих документів, чи все ж існують обмеження?
23.03.2021 наказом Міністерства юстиції України за № 1061/5, внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів», згідно з яким постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (далі - АСВП) без обмежень на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників - фізичних та юридичних осіб. Також автоматизовано процес отримання виконавцями інформації про номери рахунків боржників - фізичних осіб та сум коштів, які наявні на таких рахунках.
Арешт коштів боржника через АСВП відбувається наступним чином. Державний виконавець у АСВП виносить постанову про арешт коштів боржника, на яку накладається кваліфікований електронний підпис та зазначена постанова засобами АСВП автоматизовано передається до банківських установ.
 
Не секрет, що часто взаємодія між державними структурами та банками з допомогою поштового зв’язку потребує більше часу, чи є можливість якось прискорити цей процес?
З набранням чинності вищезазначених наказів Міністерства юстиції України були реалізовані технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Тобто, взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком, що значно спрощує і пришвидшує процес передачі і обробки інформації.
 
Які банки підключені до такої системи?
Станом на 26 січня 2022 року, до системи автоматизованого арешту коштів боржників на банківських рахунках підключено 17 банків, у тому числі:
АТ КБ «Приватбанк», АТ «Універсал Банк», АТ «Таскомбанк», АТ «Райффайзен Банк», АТ «ОТП Банк», АТ «Укрсиббанк», АТ «Кредобанк», АТ «ПроКредит Банк», АТ «Ідея Банк», АТ «АКБ «Львів», АТ «Агропросперіс Банк», ПАТ АКБ «Індустріалбанк», АТ «Оксі Банк», ПАТ «Банк Восток», АТ «Банк Авангард», АТ «Альфа-Банк», АТ «Банк Форвард».
 
Чи є позитивною така взаємодія і які її результати?
Так, безперечно! Адже за період запровадження системи автоматизованого арешту коштів боржників, органами державної виконавчої служби Миколаївської області винесено понад 62 тисячі постанов про арешт коштів боржників.