Збільшити розмір шрифту

07.02.2022

Головна | Новини

Державна реєстрація шлюбу з іноземцем

Право на сім`ю в Україні гарантується Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські і політичні права  а також національним законодавством – Конституцією України та Сімейним кодексом.

В сучасних реаліях стрімко росте кількість шлюбів, які реєструються між громадянами України та іноземцями. Слід зазначити, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Статтею 51 Конституції України визначено, що шлюб грунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї.

Для реєстрації шлюбу в Україні обов'язковим є дотримання нареченими наступних умов:

  • досягнення нареченими шлюбного віку (повноліття, тобто досягнення на день реєстрації шлюбу 18 років);
  • відсутність у них зареєстрованих шлюбів з іншими особами;
  • відсутність перешкод для укладення шлюбу (стаття 26 Сімейного кодексу України надає вичерпний перелік родичів, які не можуть зареєструвати шлюб між собою).

Для реєстрації шлюбу в Україні майбутнє подружжя подає  заяву  встановленої форми до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їх вибір. Таку заяву можливо подати як особисто, так і користуючись вебпорталом «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану». Також слід зазначити, що у випадку, якщо жінка або чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу ДРАЦС, таку заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають грунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.

Іноземці та особи без громадянства для реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити:

  • паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника;
  • посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).

Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 32 Сімейного кодексу України встановлює, що шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин керівник органу ДРАЦС дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця. Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

Також слід нагадати про успішне функціонування пілотного проєкту «Шлюб за добу», завдяки якому шлюб реєструється у скорочені строки незалежно від наявності чи поважних причин.