Збільшити розмір шрифту

23.05.2022

Головна | Новини

Законодавчі новели в сфері фіксації шкоди, завданої нерухомому майну в наслідок збройної агресії російської федерації

Продовжуємо огляд законодавства, спрямованого на відшкодування шкоди, заподіяної майну в наслідок бойових дій. 
 
Нещодавно Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 від 29.04.2022 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 і від 26 березня 2022 р. № 380». Вказана постанова  вже опублікована та набуде чинності 26 травня 2022 року.
 
Постановою № 505 Кабінет Міністрів України вніс ряд суттєвих змін до механізму фіксації шкоди, завданої нерухомому майну громадян в наслідок збройної агресії Російської Федерації. Зміни стосуються розширення сфери дії даного механізму та кола осіб, які можуть ним скористатись.
 
Основні зміни полягають в наступному:
 
 Передбачено створення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Держателем Реєстру визначено Мінінфраструктури. Реєстр має запрацювати через два місяці з дня опублікування Постанови № 505, тобто – орієнтовно з 05.07.2022.
 
 Суттєво розширено коло осіб, які мають право подати інформаційне повідомлення про знищення чи пошкодження нерухомого майна. 
Так, згідно з новими нормами, таке право отримають наступні категорії заявників:
 
 Фізичні особи, які є:
- власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;
- членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
-спадкоємці вищевказаних фізичних осіб.
 
 Юридичні особи, які є:
- власниками (балансоутримувачами) відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва, або за якими таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління;
- особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
- об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків;
- правонаступники вищевказаних юридичних осіб.
 
Важливо!
Завдяки вказаним законодавчим змінам можливість подати інформаційне повідомлення про знищене або ж пошкоджене нерухоме майно та в майбутньому отримати певну компенсацію тепер наділені також і юридичні особи, а також фізичні особи (попередня редакція Постанови № 380 надавала таке право лише громадянам України).
 
Суттєво розширено перелік об’єктів нерухомого майна, про пошкодження чи знищення яких можна подати інформаційне повідомлення. 
 
Тепер, окрім  квартир, приватних будинків, дачних та садових будинків, повідомлення може бути подане також і стосовно нерухомого майна нежитлового призначення:
- нежитлові приміщення в будівлях, гаражні бокси, машиномісця, інші нежитлові приміщення, які є самостійними об’єктами нерухомого майна;
- об’єкти будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (тобто мова йде також і про об’єкти незавершеного будівництва, які зазнали певних пошкоджень в наслідок бойових дій або ж були знищені);
- лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури (у тому числі лінійні об’єкти енергетичної інфраструктури);
- складові частини об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (квартири, вбудовані, прибудовані чи вбудовано-прибудовані житлові та нежитлові приміщення в будівлі, споруді, гаражні бокси, машиномісця, інші житлові та нежитлові приміщення), які після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є самостійними об’єктами нерухомого майна – тобто мова йде про новобудови, що перебувають на різних стадіях готовності будівництва, проте право власності осіб на квартири або ж інші приміщення в цих новобудовах ще не було оформлене.
 
Порядок подання інформаційного повідомлення суттєвих змін не зазнав. Як і раніше, постраждала особа може подати таке повідомлення за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), з використанням мобільного додатка Порталу Дія або ж через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.
 
Також необхідно відзначити, що інформація, внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, є відкритою і загальнодоступною, крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків, паспортних даних, місця проживання фізичної особи, інших персональних даних.
 
Інформація, внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, є достовірною і може використовуватися державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами під час здійснення ними повноважень, визначених законом, зокрема для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації.