Збільшити розмір шрифту

05.07.2022

Головна | Новини

Деякі особливості державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час воєнного стану

Повномасштабна військова агресія російської федерації в Україні, що мала наслідком введення воєнного стану, виявила необхідність державного регулювання особливостей здійснення діяльності у сферах державної реєстрації.

Так, 6 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 209), яка, зокрема, визначила обмеження щодо функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) у воєнний час. Так, 24 червня 2022 року внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації, в тому числі і до Постанови № 209, зазначені зміни набули чинності 29.06.2022.

Серед новел у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, слід виділити наступні:

  • зазнали змін положення щодо територіальності. Так, до внесення нових змін було передбачено, що державна реєстрація прав проводиться нотаріусами в межах області за місцезнаходженням нерухомого майна, крім проведення державної реєстрації прав у результаті оформлення спадщини. Цей пункт постанови виключено, а отже в питанні територіальності слід застосовувати норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;
  • державна реєстрація нерухомого майна, місцезнаходженням якого є адміністративно-територіальна одиниця, що включена до затвердженого Мін'юстом переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, буде проводитись незалежно від місцезнаходження такого нерухомого майна;
  • також скасовується обмеження щодо державної реєстрації на підставі документів, щодо яких законодавством вимагається нотаріальне посвідчення або нотаріальне засвідчення справжності підпису лише нотаріусом, який завіряв підпис (крім випадків передачі заяв/документів Мін’юстом). Отже, відповідну реєстрацію зможе проводити і інший нотаріус з дотриманням правил територіальності;
  • закріплено повноваження посадових осіб Мін’юсту (та його територіальних органів) на проведення державної реєстрації набуття обтяжень речових прав на нерухоме майно на підставі судового рішення та реєстрації судових рішень про заборону вчинення реєстраційних дій.

Також варто звернути увагу на положення Постанови № 209, які регламентують передачу прав на обробку заяв, які були зареєстровані в Державному реєстрі прав до 24.02.2022.

Так, положеннями пункту 10-1 Постанови № 209 визначено, що заяви/документи для державної реєстрації, які подані до введення воєнного стану та перебувають на розгляді державного реєстратора, що перебуває у трудових відносинах із суб’єктом державної реєстрації/суб’єктом державної реєстрації прав, місцезнаходженням якого є адміністративно-територіальна одиниця, що включена до затвердженого відповідно до пункту 1-2 цієї постанови переліку адміністративно-територіальних одиниць, та/або який не відповідає вимогам, передбаченим цією постановою, нотаріуса, не включеного до переліку нотаріусів, а також нотаріуса, включеного до переліку нотаріусів із відповідним застереженням, передаються територіальним органом Міністерства юстиції за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) /Державного реєстру прав державному реєстратору, нотаріусу, який включений до переліку нотаріусів без відповідного застереження, на підставі відповідного письмового звернення:

  • державного реєстратора, нотаріуса, в якого заява/документи для державної реєстрації були на розгляді до введення воєнного стану;
  • заявника за заявою/документами для державної реєстрації;
  • державного реєстратора, нотаріуса, включеного до переліку нотаріусів, до якого звернувся заявник за заявою/документами для державної реєстрації.

Наголошуємо, що заяви про державну реєстрацію, які зареєстровані до 24 лютого 2022 включно, розглядаються без застосування заборон (обмежень), встановлених цією постановою.

Враховуючи вищезазначене, з метою передачі прав на обробку заяв, які подані до введення воєнного стану,  та залишаються не відпрацьованими, можна звернутися до територіальних органів Міністерства юстиції України, в тому числі до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з відповідними письмовими зверненнями.

Додатково інформуємо, що у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) проводиться державна реєстрація набуття обтяжень речових прав на нерухоме майно на підставі судового рішення та реєстрації судових рішень про заборону вчинення реєстраційних дій.

У сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) здійснює державну реєстрацію: громадських об’єднань, їхніх відокремлених підрозділів; громадських об’єднань, що не мають статусу юридичної особи; підтвердження всеукраїнського статусу громадського об’єднання; обласних, регіональних, республіканських, місцевих та первинних професійних спілок, їх організацій та об'єднань; структурних утворень політичних партій; регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок; обласних та місцевих організацій роботодавців та їх об'єднань; постійно діючих третейських судів. Крім державної реєстрації громадських формувань дозволяється: державна реєстрація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних підприємств, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів); державна реєстрація на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Додатково інформуємо про початок розгляду скарг у сфері державної реєстрації в умовах воєнного стану Колегією з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - Колегія) в порядку, визначеному статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». За оголошеннями про засідання Колегії можна слідкувати за посиланням: https://just-dnipro.gov.ua/?view=cat&category=1168.