Збільшити розмір шрифту

25.08.2022

Головна | Новини

Безбар'єрність в сфері нотаріату

Безбар’єрність - це загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності.

В сфері нотаріату безбар’єрність - це забезпечення рівного доступу всім групам населення до нотаріальних послуг, можливість звернутись до нотаріуса, як уповноваженої  державою фізичної особи, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, для посвідчення прав, а також фактів, що мають юридичне значення, та вчинення інших нотаріальних дій, передбачених законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Одним із обов’язків нотаріуса є сприяння  громадянам  у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз’яснення прав і обов’язків, попередження про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду.

Законодавством  України створено умови для забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права та отримувати відповідні нотаріальні послуги, передбачено  певні особливості  вчинення нотаріальних дій за участю осіб з інвалідністю, що також спрямовано на забезпечення доступності нотаріальних послуг для осіб з інвалідністю.

Забезпечення фізичної доступності до державних нотаріальних контор, державного нотаріального архіву, робочих місць приватних нотаріусів для громадян з обмеженими можливостями є одним із завдань Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Для цього здійснюється облаштування приміщень державних нотаріальних контор пандусами або кнопками виклику. В приміщеннях, які є робочим місцем приватних нотаріусів, також створюються умови для безперешкодного їх відвідування громадянами шляхом облаштування пандусів або кнопок виклику.

До 5 приміщень державних нотаріальних контор в наявності вільний (безперешкодний) доступ для громадян з обмеженими можливостями, 3 державні нотаріальні контори  облаштовані пандусами; 188 приміщень, в яких розташовані робочі місця приватних нотаріусів, також облаштовані пандусами або кнопками виклику.

Відповідно до Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріальні дії вчиняються у приміщенні державної нотаріальної контори, державного нотаріального  архіву,  приміщенні, яке є робочим місцем (конторою) приватного нотаріуса.

В окремих випадках, коли фізична особа не може з'явитися в зазначене приміщення, а також коли того вимагають особливості посвідчуваного правочину, такі нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаними приміщеннями, але в межах нотаріального округу.

Якщо нотаріальна дія вчинюється поза приміщенням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приміщенням, яке є робочим місцем (конторою) приватного нотаріуса, у посвідчувальному написі та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій зазначається місце вчинення нотаріальної дії (удома, у лікарні, за місцезнаходженням юридичної особи тощо) із зазначенням адреси, а також причин, з яких нотаріальна дія була вчинена поза вказаними приміщеннями.

У разі, якщо за  фізичну особу, яка внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати правочин, заяву або інший документ, то за її дорученням у її присутності та у присутності нотаріуса, такий документ  підписує інша фізична особа, при цьому нотаріус установлює особу громадянина, що бере участь у нотаріальній дії, та особу громадянина, який підписався за нього.

У випадках, коли фізична особа, яка звернулась за вчиненням нотаріальної дії, має вади зору або з інших причин не має  змоги самостійно прочитати документ, нотаріус уголос зачитує їй текст документа, про що на документі робиться відповідна відмітка.

Законодавством передбачено пільги для окремих категорій громадян при оплаті за нотаріальні дії, вчинені державними нотаріусами.

Так,  Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» встановлено, що від сплати державного мита звільняються громадяни, перелік яких викладено у статті 4 Декрету. Це стосується, зокрема, громадян, віднесених до першої та другої категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни; осіб з інвалідністю 1-ї та 2-ї груп та інших категорій громадян.

Відповідно до наказу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27.12.2019  № 11/03-08, яким затверджено Розміри плати за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру,  від сплати за надання правової допомоги звільняються особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, особи з інвалідністю 1-ї та 2-ї груп; громадяни – за надання їм правової допомоги, необхідної для призначення та одержання державних допомог та пенсій; фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (республіканські, обласні, міський) – за надання їм правової допомоги при посвідченні договорів іпотеки; учасники бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною особою.

З метою забезпечення належного виконання Національної стратегії із створення  безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 366-р, Плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2021 року № 883-р, Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) 28 грудня 2021 року затверджено Календарний план заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Робота установ нотаріату Одеської області  щодо забезпечення рівного доступу всім групам населення до нотаріальних послуг продовжується.