15.09.2022
Головна | Новини
Про порядок оформлення спадщини в умовах воєнного стану в Україні розповідає приватний нотаріус Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області - Сергій Макушев
Актуальним питанням сьогодення є порядок оформлення спадщини в умовах воєнного стану в Україні. Так, під час воєнного стану були прийняті декілька нормативно-правових актів, що визначають головні особливості процедури спадкування в цей особливий період.
За загальним правилом, нотаріус заводить спадкову справу за останнім місцем реєстрації померлого. Якщо дана інформація відсутня, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а у випадку відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
В умовах воєнного стану процедура спадкування була спрощена. Спадкоємці мають право звернутися до будь-якого нотаріуса України для заведення спадкової справи, незалежно від останнього місця реєстрації померлого. Наприклад: у зв’язку з активними бойовими діями чи тимчасовою окупацією території спадкоємець не може звернутися особисто чи направити заяву за останнім місцем реєстрації померлого. У такому разі спадкоємець може звернутися до будь-якого нотаріуса у тому регіоні, де він тимчасово перебуває або вимушено переселився.
Зміни торкнулися і строків прийняття спадщини. На даний час Постановою Кабінету міністрів України від 24 червня 2022 року № 719 визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але НЕ більше ніж на 4 місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
На практиці це означає наступне. За загальним правилом, строк для прийняття спадщини становить 6 місяців з дня смерті або оголошення спадкодавця померлим. Якщо закінчення зазначеного 6-місячного строку для прийняття спадщини припадає на період дії воєнного стану, то цей строк продовжується ще на 4 місяці.
Наприклад, особа померла 30 жовтня 2021 року. 6-місячний строк для прийняття чи відмови від прийняття спадщини закінчується 30 квітня 2022 року. Однак у зв’язку з дією воєнного стану до даного строку додається ще 4 місяці. Тобто подати заяву до нотаріуса спадкоємці мають право до 30 серпня 2022 року,а отримати свідоцтво про право на спадщину – після 30 серпня 2022 року.
Якщо ж особа померла після 24 лютого 2022 року, тобто уже під час дії воєнного стану, то строк для прийняття спадщини становить 10 місяців (6 місяців за загальним правилом і плюс 4 місяці, які додаються у зв’язку із запровадженням воєнного стану).
Наприклад, особа померла 10 березня 2022 року. враховуючи законодавчі зміни, звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини спадкоємці зможуть протягом 10 місяців з дня смерті спадкоємця, тобто до 10 січня 2023 року. Свідоцтво про право на спадщину видається після 10 січня 2023 року.