26.10.2022
Головна | Новини
Дискримінація та насильство вразливих груп жінок і чоловіків, їх права та механізм реалізації
Зазвичай коли ми чуємо про випадки дискримінації, ми думаємо про несправедливе ставлення до людини або до групи людей за тією чи іншою ознакою.
Це дійсно так, але, передусім, дискримінація – це грубе порушення прав людини, яке є однією з найбільш поширених форм насильства у світі, з яким стикаються мільйони людей щодня.
Насамперед від дискримінації найчастіше страждають вразливі групи жінок та чоловіків. До таких груп відносяться ВІЛ-інфіковані, люди похилого віку, люди з інвалідністю, люди, які проживають у сільській місцевості, люди, які належать до національних меншин.
У зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України у 2014 році до вразливих груп також увійшли внутрішньо переміщені особи, ветерани війни з числа учасників антитерористичної операції/операції Об’єднаних сил, а після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 р. – ще й жінки, які перебувають на тимчасово окупованих територіях та/або під юрисдикцією інших держав.
Все частіше дані групи зіштовхуються з множинними видами дискримінації.
До основних ознак дискримінації відносять:
- упереджене ставлення;
- наявність образ, хамської поведінки, приниження і насильства;
- необґрунтована відмова в прийомі на роботу, в навчанні і розвитку професійних навичок;
- неповагу чужої думки, релігійних, політичних, моральних поглядів;
- перебільшення власних досягнень перед оточуючими, приниження чужих достоїнств.
Також, все частіше дані групи зіштовхуються з домашнім насильством та насильством за ознакою статі, які зазнають фізичного, психологічного або сексуального насильства.
Розпочавши 24 лютого 2022 р. широкомасштабне вторгнення в Україну, російська федерація з перших днів вторгнення застосовує заборонені міжнародним гуманітарним правом засоби та методи ведення війни, зокрема такі, як зґвалтування та інші форми сексуального насильства.
Так, для удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, зокрема в умовах децентралізації, з урахуванням міжнародних стандартів, Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Указу Президента України від 21 вересня 2020 р. № 398 «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства», а також з метою підвищення ефективної взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2021 р. № 145 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 19, ст. 804) затверджено Державну соціальну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року.
Так само, до існуючих проблем відносять гендерну нерівність, тобто різницю у доступі жінок і чоловіків до прийняття рішень, ресурсів, а також стереотипи щодо соціальних ролей жінок і чоловіків у суспільному та політичному житті, що негативно впливає на представництво та участь жінок у таких процесах.
У контексті повномасштабної війни та процесів деокупації, післявоєнного відновлення та перехідного (відновного) правосуддя дуже важливо врахувати потреби, потенціал різних груп жінок і чоловіків, які постраждали внаслідок війни, та забезпечити збалансовану участь жінок і чоловіків у прийнятті відповідних рішень.
Звертаємо увагу на статтю 24 Конституції України, яка визначає, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Також, гарантована Конституцією України рівність усіх людей в їх правах і свободах закріплена в низці нормативно-правових актів, зокрема у Законі України "Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків в Україні" від 08.09.2005 № 2866-IV та Законі України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 № 5207-VI.
Для більш детального розгляду порушеної у статті теми пропонуємо перейти за посиланням
та ознайомитись із Державною стратегією забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року схваленою Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2022 р. № 752-р.