Збільшити розмір шрифту

26.10.2022

Головна | Новини

Про представництво і його види (довіреність) розповідає приватна нотаріуска Миколаївського міського нотаріального округу – Ірина ГРУДНИЦЬКА

За обсягом повноважень можна виділити два види довіреностей: разова - на виконання однієї конкретної дії (наприклад, продати чи купити будинок); спеціальна - на виконання яких-небудь однорідних дій (наприклад, довіреність на отримання пенсії чи авторського гонорару протягом року). Для різних видів довіреностей можуть існувати свої особливості, наприклад, в довіреності на дарування майна (квартири, будинку тощо) необхідно обов'язково вказувати ім'я, прізвище та по батькові обдаровуваного.

Закон вимагає, щоб довіреність була складена у письмовій формі. Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. Так, щодо правочинів, які вимагають нотаріальної форми, довіреність має бути посвідчена нотаріусом. Наприклад, довіреність на купівлю або продаж нерухомого майна.

Також законом може бути прямо встановлена форма довіреності. Так наприклад, згідно ч. 2 ст. 62 Цивільного процесуального кодексу документом, що підтверджує повноваження представників сторін та інших учасників справи є довіреність, і довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою (довіреність прирівняна до нотаріально посвідчених).

Згідно ст. 245 Цивільного кодексу України та ст. 40 Закону України «Про нотаріат» до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються:

1) довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-медичному закладі, може бути посвідчена - посвідчені начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем;

2) довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з´єднання, установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріусу, чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, а також довіреність працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців може бути посвідчена командиром (начальником) цих частин,з'єднання, установи або закладу;

3) довіреності осіб, які тримаються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах, може бути посвідчена начальниками таких установ чи слідчих ізоляторів;

4) довіреність суб'єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу, за зверненням якого прийнято рішення про надання такої допомоги, може бути посвідчена посадовою особою органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

До нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються також довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.

Відповідно до п. 4. Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» №164 від 28.02.2022 року (зі змінами) - надалі Постанова, в умовах воєнного стану довіреності, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою з подальшим надсиланням таких довіреностей через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей.

Поруч з нотаріальною формою законодавець допускає випадки посвідчення довіреності за місцем роботи, навчання, місцем стаціонарного лікування або місцем проживання довірителя. Це довіреності на отримання заробітної плати та інших платежів, пов’язаних з трудовими відносинами; на одержання стипендії, пенсії, допомоги, аліментів, на одержання поштової та грошової кореспонденції (ч. 4 ст. 245 ЦК).

Строк довіреності встановлюється у довіреності (ст. 247 ЦК). Довіреність без дати її посвідчення є нікчемною. Дія довіреності може бути припинена і до закінчення вказаного у ній строку у випадках: скасування довіреності особою, яка її видала; відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю; припинення юридичної особи, яка видала довіреність або якій видана довіреність; смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності, а також смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

Оформлення довіреності - це одна з найпопулярніших нотаріальних дій, яка, як правило, не викликає питань. Багато з нас, хоча й не мають юридичної освіти, але добре розуміють, що таке довіреність та знають правила її оформлення.

Для складання довіреності потрібна особиста присутність особи, що видає довіреність, її паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків. До речі, часто запитують чи потрібна особиста присутність повіреного при оформленні довіреності. Відповідь – ні, вам досить знати його Прізвище, Ім'я, По-батькові, дату народження та місце проживання. У довіреності ви можете вказати декілька повірених осіб, які діятимуть самостійно один від одного. Одним з частих питань є порядок відкликання/скасування виданої довіреності. Цей порядок дуже простий, вам необхідно звернутися до будь-якого нотаріуса, не обов'язково до того, який посвідчив довіреність, і повідомити про бажання скасувати довіреність.

Як же працює довіреність в умовах воєнного стану?

Постановою встановлені певні обмеження щодо використання довіреності в деяких нотаріальних діях з цінним майном. Так п.п. 18 п. 1 Постанови передбачає, що нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, іпотеки, про задоволення вимог іпотекодержателя, встановлення довірчої власності на нерухоме майно (у тому числі договорів про внесення змін до таких договорів або їх розірвання (припинення), а також нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи - відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) на підставі довіреності, з дня видачі якої минуло більше одного місяця (більше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), дозволяється за умовиотримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження діїдовіреності, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави, а у разі, коли така довіреність посвідчена нотаріусом без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, - також за умови її реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей з внесенням до нього відомостей про наявність повноважень, необхідних представникові для укладення (підписання) відповідного договору (акта). Справжність підпису на такій заяві повинно бути засвідчено нотаріусом не раніше ніж за сім календарних днів, а консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави - не раніше ніж за один місяць до дня укладення (підписання) відповідного договору (акта).