08.11.2022
Головна | Новини
Показники роботи Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації за 10 місяців 2022 року
Нагадуємо, що відповідно до листа Міністерства юстиції України від 07.07.2022 № 8299/06.7-19 щодо відновлення проведення засідань регіональних Колегій та Колегій територіальних органів Мін'юсту, продовжується робота Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі – Колегія).
Колегія здійснює свою діяльність в межах Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 (далі - Порядок № 1128), Положення про Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України від 09.01.2020 №71/5 (далі - Положення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.01.2020 № 24/34307, та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами) (далі-Закон).
З метою недопущення порушень законодавства у сфері державної реєстрації та відновлення порушених прав громадян в умовах воєнного стану Урядом було прийнято постанову від 17.06.2022 № 696, якою внесено зміни до Порядку № 1128 та передбачено можливість проведення засідань Колегії в умовах воєнного стану.
Відповідно до Положення Колегія є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті та його територіальних органах, що в межах повноважень, визначених Порядком № 1128, який здійснює колегіальний розгляд скарг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Положенням встановлено, що Колегія створюється Мін’юстом чи відповідним територіальним органом шляхом затвердження їх складу.
До складу Колегій можуть входити посадові особи Мін’юсту чи відповідного територіального органу, а також представники інших державних органів, громадських об’єднань або інші особи.
Колегії складаються зі співголів (не менше двох), секретарів та інших членів (чисельність яких визначається Мін’юстом чи відповідним територіальним органом).
Так, за 10 місяців 2022 року на розгляд до Південного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло 24 скарги, з них розглянуто 23 скарги.
За результатами розгляду, Колегією задоволено - 39,13%, відмовлено у задоволенні – 17,39%, перенаправлено за належністю – 30,43%, повернуто заявнику – 4,37%, відмовлено без розгляду по суті – 8,69% (показник відсотків зазначений від кількості розглянутих скарг).
Нагадуємо, що відповідно до Закону особа має право подавати скаргу на рішення, дії або бездіяльності державного реєстратора, суб’єкта держаної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України, яка вважає, що її права порушено, протягом двох місяців з дня, коли особа дізналась чи могла дізнатися про порушення своїх прав, але не пізніше одного року з дня прийняття відповідного рішення. У разі, якщо скарга подається на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України, тоді вона має бути подана протягом одного місяця з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення своїх прав, але не пізніше шести місяців з дня прийняття відповідного рішення, здійснення дії або бездіяльності.
До скарги у сфері державної реєстрації існують вимоги, що визначені Законом, а саме скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:
1) відомості про прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (місцезнаходження) , а також найменування (ім’я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;
2) номер телефону та/або адресу електронної пошти;
3) суть (реквізити) оскаржуваного рішення, дій або бездіяльності;
4) обставини, якими обґрунтовується порушення прав скаржника;
5) прохання (вимоги) скаржника;
6) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складання скарги.
Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 10 Порядку № 1128, розгляд скарг у сфері державної реєстрації під час дії воєнного стану проводиться без участі заінтересованих осіб.
Разом з тим, відповідно до положень пункту 12 Порядку № 1128 під час воєнного стану заінтересована особа має право заявити клопотання про надіслання їй матеріалів скарги в електронній формі на адресу електронної пошти. Мін’юст чи відповідний територіальний орган забезпечує надіслання таких матеріалів протягом трьох робочих днів після отримання клопотання.
Також, заінтересовані особи мають право подавати письмові пояснення по суті скарги у сфері державної реєстрації, які обов’язково приймаються колегією до розгляду.
Для надання зазначеними особами письмових пояснень по суті скарги Мін’юст відповідно до пункту 10 Порядку під час воєнного стану за 15 днів до дня засідання колегії забезпечує оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті інформації про дату засідання та додатково повідомляє зазначену інформацію заінтересованим особам засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, доданих до неї документах, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел).
Звертаємо увагу! У разі, якщо скарга оформлена без дотримання вимог передбачених абзацом 1-4 частини четвертої статті 37 Закону, остання повертається скаржнику на підставі мотивованого рішення Міністерства юстиції України, його територіального органу не пізніш як через 15 днів з дня її надходження.
Повернення скарги не позбавляє скаржника права на повторне її подання в установленому порядку.