25.01.2023
Головна | Новини
Про спадкування в умовах воєнного стану розповідає Олексій Долгополов - начальник відділу з питань нотаріату у Запорізькій області
Сьогодні українцям як ніколи важко жити буденним життям. Стаючи свідками різних подій, ми часто боїмося і сумуємо, але завжди віримо і ніколи не зупиняємося, сумлінно продовжуючи рухатися вперед, вчитися новому, займатися своїми повсякденними справами, вивчати нове та шукати відповіді на питання, які нас цікавлять.
В рамках рубрики #консультація_нотаріуса Олексій Долгополов - начальник відділу з питань нотаріату у Запорізькій області відповість на ваші запитання, пов’язані із спадкуванням.
Що робити, якщо мій родич не склав заповіт? В такому випадку я спадкую за законом?
Справді, право на спадкування у спадкоємців за законом може виникнути тільки у разі відсутності цього права у спадкоємців за заповітом.
В окремих випадках воно може одночасно виникнути й у спадкоємців за законом. Це може мати місце у разі складення заповіту лише щодо частини спадщини або у разі, коли хтось із спадкоємців за заповітом усунений від права на спадкування, відмовився від спадщини або не прийняв її, якщо йому була визначена заповітом певна частина спадщини.
При спадкуванні за законом, майно переходить до зазначених у законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості. Підставами закликання до спадкування за законом можуть бути шлюбні відносини, родинні чи сімейні стосунки, усиновлення, знаходження на утриманні спадкодавця не менше п’яти років до його смерті. Розширення кола осіб, що закликаються до спадкування за законом, неможливе.
Що слід розуміти під словом «черговість»? Як мені зрозуміти, до якої черги я можу себе віднести?
Під черговістю слід розуміти, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
І скільки таких «черг» взагалі існує?
Цивільним кодексом України визначається п’ять черг спадкоємців за законом.
Перша черга:
- діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті;
- той з подружжя, який пережив спадкодавця;
- батьки спадкодавця.
Друга черга:
- рідні брати та сестри спадкодавця;
- баба та дід спадкодавця як з боку батька, так і з боку матері.
Третя черга:
- рідні дядько та тітка спадкодавця.
Четверта черга:
- особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
П'ята черга:
- інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Слід зазначити, що споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження ж самого спадкодавця не входить до цього числа.
При цьому варто розуміти, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у випадку відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення таких спадкоємців від спадкування, неприйняття усіма спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від її прийняття шляхом подачі відповідної заяви про відмову нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Наприклад, рідні брати та сестри спадкодавця одержують право на спадкування лише за відсутності у спадкодавця дітей, чоловіка/дружини, батьків, або їх відмови чи усунення від спадкування .
Чи можна якось змінити черговість?
Так, законодавець надає можливість зміни черговості одержання права на спадкування шляхом укладення та нотаріального посвідчення договору між заінтересованими спадкоємцями. Такий договір укладається після відкриття спадщини і він не повинен порушувати прав спадкоємців, які не беруть в ньому участі, а також спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку спадщини.
Які спадкоємці мають право на обов’язкову частку спадщини?
До таких спадкоємців належать малолітні, неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні батьки спадкодавця, непрацездатний чоловік/дружина, що пережив померлого.
Що слід розуміти під спадкуванням за правом представлення?
Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але це не означає, що вони ні за яких обставин можуть бути закликані до спадкування, адже вони теж є спадкоємцями за законом в тому випадку, якщо на момент відкриття спадщини немає в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка б йому належала, якби він був живий. Таке спадкування є спадкуванням по праву представлення.