Збільшити розмір шрифту

04.02.2020

Головна | Новини

Доповнено обов’язкові вимоги до договорів оренди земельних ділянок

16.01.2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 №340-IX, згідно якого вносяться зміни, зокрема, до Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон). 

Зазначеними змінами, зокрема, доповнено істотні умови договору оренди землі вимогою щодо обов’язкового зазначення дати укладення та строку дії договору оренди.

Тобто, дата закінчення дії договору оренди землі обчислюється від дати його укладення, проте, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права. Іншими словами, орендар має право використовувати земельну ділянку не з моменту підписання договору, а лише після отримання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який підтверджує реєстрацію права оренди.

Також законодавчо встановлено додатковий бар’єр від зниження надходжень до державних та місцевих бюджетів плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, а саме нормативно закріплено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.

Крім цього, покроково розписано процедуру реалізації переважного права  орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк.

Нагадуємо, що відповідно до Закону орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.