Збільшити розмір шрифту

08.02.2023

Головна | Новини

Забезпечення доступності нотаріальних послуг для осіб з інвалідністю

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених законодавством України на рівні з іншими громадянами.

 

Разом з тим, перед багатьма громадянами України, у тому числі особами з інвалідністю, стоїть ряд бар’єрів у реалізації своїх прав, отриманні доступу до публічних послуг та повноцінної участі у культурному, політичному та суспільному житті. Ці бар’єри наявні у різних сферах – від доступності до громадських та житлових будівель до працевлаштування чи культурного життя.

 

Одним із документів щодо розвитку безбар’єрного середовища є Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінету міністрів України 14.04.2021 №366-р, метою якої є створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права, отримувати послуги на рівні з іншими, шляхом інтегрування фізичної, інформаційної, цифрової, соціальної та громадянської, економічної та освітньої безбар’єрності до всіх сфер державної політики.

 

У сфері нотаріату безбар’єрність - це забезпечення рівного доступу всім групам населення до нотаріальних послуг, можливість звернутись до нотаріусів, які працюють у державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси), застосування форматів простої мови та легкого читання, надання особам з порушеннями зору, слуху та особам з порушенням інтелектуального розвитку інформації у доступних для них форматах.

 

Оскільки, вчинення будь-якої нотаріальної дії розпочинається із запису на прийом, то особі з інвалідністю надається можливість здійснити запис дистанційно, зателефонувавши до необхідної державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса. А особи, із вадами слуху, можуть скористатися засобами електронного зв’язку.

 

Якщо особа має вади зору, при користуванні офіційним вебсайтом Мін'юсту або його міжрегіональних управлінь необхідно перейти на режим «людям із порушенням зору», значок знаходиться у правому верхньому кутку сайту.

 

Відповідно до вимог Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, нотаріальні дії вчиняються у приміщенні державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приміщенні, яке є робочим місцем (конторою) приватного нотаріуса. Тому, з метою забезпечення безперешкодного відвідування осіб з інвалідністю приміщень державних установ нотаріату або приміщень, які є робочим місцем приватного нотаріуса, такі приміщення облаштовуються пандусами або кнопками виклику.

 

В окремих випадках, якщо особа не може з’явитися до зазначеного приміщення, а також якщо того вимагають особливості вчинюваної нотаріальної дії, їх може бути вчинено поза робочого місця нотаріуса.

 

Фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, має вади зору або з інших причин не має змоги самостійно прочитати документ, нотаріус уголос прочитує їй текст документа, про що на документі робиться відповідна відмітка.

 

Вразі неможливості фізичною особою внаслідок фізичної вади, хвороби або іншої причини (наприклад, неписьменна) власноручно підписати документ, то за її дорученням у її присутності та в присутності нотаріуса цей документ може підписати інша особа, яка визначається зазначеною фізичною особою. Правочин за особу, яка не може підписати його, не може підписувати особа, на користь або за участю якої його посвідчено. Також, у таких випадках, законом передбачено посвідчення правочинів, зокрема заповітів, при свідках. Свідками можуть бути особи з повною цивільною дієздатністю. Свідками не можуть бути: нотаріус; особи, на користь яких складено заповіт; члени сім’ї та близькі родичі спадкоємців за заповітом; особи, які не можуть прочитати або підписати заповіт. Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому.

 

Якщо глуха, німа або глухоніма фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, письменна, вона має прочитати документ і підписати його. Якщо така особа у зв'язку з хворобою або фізичною вадою не може підписати документ, то при вчиненні нотаріальної дії обов'язково повинна бути присутня особа (сурдоперекладач), яка володіє технікою спілкування з глухою, німою або глухонімою особою і може підтвердити своїм підписом, що зміст правочину, заяви чи іншого документа відповідає волевиявленню та дійсним намірам учасника нотаріальної дії.

 

Необхідно зазначити, що, для особи з інвалідністю I та II груп звільняються від сплати державного мита і від оплати за додаткові послуги правового характеру, які не пов’язані із нотаріальними діями, які вчиняються, а також послуги технічного характеру.

 

При цьому слід звернути увагу, що пільгами щодо оплати нотаріальних послуг, особа може скористатися лише при зверненні до державного нотаріуса. Приватні нотаріуси, за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається виключно за домовленістю між нотаріусом та фізичною особою.