Збільшити розмір шрифту

13.02.2023

Головна | Новини

Мобінг - форма дискримінації прав людини у трудових відносинах

11 грудня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)», який визнає такі дії правопорушенням.

 

Мобінг є однією з форм дискримінації прав людини у трудових відносинах, яка проявляється через психологічне, економічне та інше насильство з метою приниження людської гідності підлеглих та найманих працівників з боку керівництва за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи.

 

Директива Європейського Союзу від 27 жовтня 2000 року №2000/78/ЄС встановлює рівність поводження у сфері праці та зайнятості, визначаючи поведінку з метою створення ворожої, що принижує гідність людини або образливого середовища як переслідування працівника, що прирівнюється до дискримінації трудових прав.

 

Але не кожен конфлікт з керівником або іншим працівником є мобінгом.

Якщо напружена, ворожа атмосфера або виокремлення працівника з колективу чи його ізоляція мають постійний характер – є всі підстави вважати, що мобінг присутній.

 

У такому випадку кожен працівник має право на гідні умови праці та на захист честі й ділової репутації. Для захисту своїх прав працівник може звернутися до Держпраці або до суду.

 

Якщо факт мобінгу визнано судом, працівник має право на відшкодування моральної шкоди та/або витрат на лікування втрати працездатності внаслідок психологічного тиску, а також на припинення трудових відносин у встановлений ним строк із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.

 

При цьому керівник або працівник, що вчиняли мобінг, нестимуть відповідальність як дисциплінарну у вигляді звільнення, так і адміністративну, що передбачає штраф до 6 800 гривень або громадські роботи до 60 годин.

 

Закон також запроваджує адміністративну відповідальність за систематичне застосування до працівника різних форм мобінгу.

 

Роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки та захисту фізичного, а також психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).