Збільшити розмір шрифту

24.02.2023

Головна | Новини

Новації у сфері реєстрації друкованих засобів масової інформації

31 березня 2023 року набирає чинності Закон України “Про медіа”, який було прийнято 13 грудня 2022 року (далі за текстом - Закон), який докорінно змінює, зокрема і сферу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
 

На сьогоднішній день відповідними повноваженнями наділені Міністерство юстиції України та його територіальні органи, які здійснюють таку реєстрацією відповідно до положень Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, та порядку затвердженого Кабінетом Міністрів України, але цей Закон втратить чинність у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про медіа”, і така реєстрація буде здійснюватися добровільно, але з деякими особливостями, які ми зараз і розглянемо.
 

З набранням чинності Законом скасовується термін «друкований засіб масової інформації» та замість нього вводитеся новий – «друковане медіа». Так, відповідно до статті 1 Закону друкованим медіа визначається медіа, що здійснює поширення інформації у текстовій чи візуальній формі на друкованих носіях, однотипно оформлене, виходить у світ через певні проміжки часу упродовж року - у міру настання відповідного періоду або накопичення матеріалу.
 

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - незалежний постійно діючий колегіальний державний орган, що діє на підставі Конституції України, Закону та інших законів України і здійснює державне регулювання, нагляд та контроль у сфері медіа.
 

Відповідно до статті 63 Закону, відтепер суб’єкти у сфері друкованих медіа можуть зареєструватися добровільно.

Проте, статтею 124 Закону передбачається, що з урахуванням особливостей правового регулювання діяльності медіа в умовах збройної агресії, реєстрація суб’єктів у сфері друкованих медіа є обов’язковою і здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону.
 

Це Положення діє з моменту визнання Верховною Радою України певної держави державою - агресором (державою-окупантом) та протягом п’яти років з дня прийняття Верховною Радою України рішення про скасування такого статусу. Протягом такого п’ятирічного строку Верховна Рада України зобов’язана щорічно переглядати необхідність застосування обмежень, передбачених цим розділом, та ухвалювати постанову про продовження дії чи скасування чинності положень цього розділу.
 

Впродовж двох місяців з дати визнання Верховною Радою України певної держави державою - агресором (державою - окупантом) суб’єкти у сфері друкованих медіа зобов’язані зареєструватися з дотриманням вимог статті 63 Закону. Плата за таку реєстрацію не стягується.
 

Видання та розповсюдження друкованих медіа без реєстрації в такий період, забороняється. Національна рада виносить припис суб’єкту у сфері друкованих медіа, що здійснює таку діяльність, з вимогою вжити заходів для реєстрації відповідного друкованого медіа. У разі невиконання вимог припису Національна рада приймає рішення про заборону видання та розповсюдження друкованого медіа.
 

Національна рада має право звернутися до правоохоронних органів, інших державних органів та посадових осіб із заявою про вилучення тиражу друкованого медіа, видання та розповсюдження якого заборонено.
 

Відповідно до вимог статті 63 Закону для реєстрації заявник подає заяву за формою, встановленою Національною радою, в якій зазначаються такі відомості:

1) Для юридичної особи:
а) ідентифікаційні дані;
б) адреса, за якою здійснюється редакційний контроль, якщо вона не збігається з адресою місцезнаходження (для суб’єктів у сфері аудіовізуальних, друкованих та онлайн-медіа);
в) контактні дані (телефон, адреса електронної пошти);
г) прізвище, ім’я та по батькові керівника юридичної особи;
ґ) кінцевий бенефіціарний власник (за наявності).

2) Для фізичної особи (у тому числі фізичної особи - підприємця):
а) ідентифікаційні дані;
б) місце реєстрації або надання сервісу, контактні дані (телефон, адреса електронної пошти).

3) Вид та опис діяльності у сфері медіа, а саме для друкованих медіа - це назва друкованого медіа; вид друкованого медіа; періодичність виходу примірників; територія та спосіб розповсюдження примірників.
 

Подання заяви про реєстрацію здійснюється через електронний кабінет відповідно до визначеного Національною радою порядку не пізніше ніж за 30 днів до початку здійснення відповідної діяльності. Одночасно з поданням заяви про реєстрацію заявник надає Національній раді документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору або здійснює таку сплату через електронний кабінет.

За реєстрацію суб’єктів у сфері медіа стягується реєстраційний збір у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня року, в якому подається заява про реєстрацію. Реєстраційний збір сплачується до Державного бюджету України.

Протягом одного робочого дня після отримання заяви про реєстрацію Національна рада повідомляє заявнику реєстраційний номер поданої заяви та дату отримання заяви.

У разі отримання повної інформації Національна рада протягом одного місяця з дня отримання заяви ухвалює рішення про реєстрацію суб’єкта у сфері медіа, вносить відомості до Реєстру та повідомляє про це заявника.

У разі отримання неповної інформації Національна рада протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви повідомляє про це заявника з наданням чіткого та вичерпного переліку відсутньої інформації. Після усунення недоліків Національна рада ухвалює рішення відповідно до Закону.

Також статтею 65 Закону визначено перелік підстав для відмови в реєстрації та скасування реєстрації суб’єктів у сфері медіа.

Заявник набуває статусу суб’єкта у сфері медіа та має право розпочинати відповідну діяльність з дня внесення до Реєстру інформації про реєстрацію суб’єкта у сфері медіа.