Збільшити розмір шрифту

08.03.2023

Головна | Новини

Міжнародний жіночий день та інтеграція гендерного підходу

У  суспільстві тема прав та свобод жінки досить актуальна.

 

Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків визнано в усьому світі найважливішим чинником досягнення сталого розвитку, а також умовою побудови правової та демократичної держави, в якій гарантуються та забезпечуються права і свободи людини.

 

Протягом останніх десятиліть Україна досягла значного прогресу в забезпеченні рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах та приєдналася до всіх основних міжнародних договорів у сфері гендерної рівності та прав жінок, зокрема Пекінської декларації, Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок та Факультативного протоколу до неї, відповідних конвенцій Міжнародної організації праці, Конвенції про права осіб з інвалідністю. Україна є учасницею ключових міжнародних договорів з прав людини, зокрема Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. В цілому, нормативно-правову базу щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків також удосконалено.

 

Нині  «традиційно»  згадуємо про жінок, про їх права та роль у суспільстві тому, що 8 березня відзначається Міжнародний жіночий день, як пам'ять про досягнення багаторічної боротьби за права жінок.

 

У сучасних реаліях у різних країнах існує відмінне ставлення до цієї дати. Так, наразі відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю України Міжнародний жіночий день визначений святковим, проте не вихідним, у зв’язку із продовженням воєнного стану.

 

Цей день підкреслює культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок, особливо в умовах воєнного стану, через те, що військова агресія російської федерації проти України невпинно загострює наявні проблеми та створює нові виклики для різних груп жінок, серед яких переміщення, втрата доходу та ризик бідності, насильство, зокрема сексуальне, пов’язане з конфліктом, на тимчасово окупованих територіях, ризики торгівлі людьми тощо.

 

Внаслідок російського вторгнення переважно жінки з дітьми, жінки похилого віку, особи з інвалідністю змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Натомість у відносно безпечних областях України, куди масово почали переїжджати внутрішньо переміщені особи з областей, у яких тривали активні бойові дії, ресурси для зручного розміщення переселенців швидко вичерпалися і тисячі сімей вимушені були розміщуватися у приміщеннях без належних гігієнічних та санітарних умов, непридатних для тривалого перебування.

 

На жаль, Україна зіткнулася з численними викликами.  Для забезпечення стійкості, відновлення та подальшого розвитку державних інституцій важливим є збереження досягнень державної політики у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також інтеграція гендерного підходу в усі стратегії, програми розвитку. Це забезпечить рівну участь і врахування потреб та інтересів жінок, а також чоловіків, які належать до різних груп населення, у процесах відновлення та розвитку держави.

 

Незалежно від формулювання свята «8 Березня» та його законодавчого статусу, подальший розвиток демократичної моделі суспільного життя має супроводжуватись постійною зміною моральних, політичних, економічних настанов, процесом творення та реформування відносин на нових, гендерних принципах, спрямованих на забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок. Лише за таких умов Україна може стати демократичною державою. Недарма статус жінки в суспільстві є дзеркалом його цивілізованості.