Збільшити розмір шрифту

13.03.2023

Головна | Новини

Приватна нотаріуска Миколаївського міського нотаріального округу Олена Тищенко розповідає про розповсюджені форми дискримінації за ознакою статі – утиск та переслідування

Приватна нотаріуска Миколаївського міського нотаріального округу Олена Тищенко у рубриці #консультація_нотаріуса розповість про розповсюджені форми дискримінації за ознакою статі – утиск та переслідування.

В житті може трапитися ситуація, коли, наприклад, у трудовому колективі чи навчальному закладі щодо жінок практикуються небажані коментарі стосовно зовнішнього вигляду, одягу чи особистих характеристик особи або, наприклад, змінюється ставлення до працівниці, коли керівництво дізнається про її вагітність.

Наразі Закон України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" (далі – Закон) визначає утиск як одну з форм дискримінації - це небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою або наслідком якої є приниження їх людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи чи групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери.

Міжнародні норми стосовно утиску чи переслідувань стосуються переважно трудових правовідносин, однак норма Закону не має таких обмежень та може бути застосована до інших правовідносин.

Закон наразі не визначає чіткого поняття переслідування, але згідно з антидискримінаційними директивами Європейського Союзу переслідування становить окремий вид дискримінації. Раніше його розглядали взагалі як окремий вияв прямої дискримінації. Винесення цього поняття під окремий заголовок у тексті директив пояснюється швидше необхідністю виокремити цю особливо небезпечну форму дискримінації, аніж концептуальною зміною її розуміння.

Міжнародне та європейське право використовують для подібних дій поняття переслідування (домагання) (harassment), особливо в контексті переслідування жінок з боку працедавців або інших осіб, найчастіше тих, кому вони підпорядковані, через те, що вони належать до певної статі.

Згідно з визначенням, поданим у Директиві Європейського Союзу про рівне ставлення, переслідування (домагання) - це небажана поведінка, яка стосується статі особи й виникає з ціллю чи має наслідком зачепити або принизити гідність особи, або створити загрозливе, вороже, принизливе, образливе середовище".Така поведінка набуває характеру дискримінації у тому випадку, якщо в особи є розумні підстави вважати, що заперечення з її боку спровокують несприятливе становище щодо її роботи, зокрема в ситуації, коли йдеться про прийняття на роботу, просування по службі чи якщо воно викликає виникнення неприязної атмосфери на робочому місці. Порушником може бути будь-хто: керівник співробітника; особа включно з керівником співробітника; особа з керівником в іншій області; співробітником або особою, яка не є співробітником.

Приклади переслідування включають, але не обмежуються:
• Образливі або принизливі зауваження, словесні образи або інші ворожі дії, такі як обзивання, дражніння, знущання, приниження або висміювання іншої особи або групи.
• Расові натяки, принизливі зауваження про акцент людини або показ образливих символів, жестів.

• Небажані або недоречні фізичні контакти, коментарі, питання, загравання, жарти, епітети або вимоги.
• Фізичний напад або переслідування.
• Прояви або передача в електронному вигляді зневажливих, принизливих або ворожих матеріалів, коментарів.
• Небажання навчати, оцінювати, допомагати або працювати зі співробітником.

Негативна робоча атмосфера виникає в результаті ворожої поведінки, яке має на меті втручання в роботу працівника, або створює несприятливе для продуктивної праці токсичне робоче середовище.

Отже, якщо Ви стали жертвою утиску або переслідування потрібно не замовчувати такі факти, а звертатися до відповідних суб’єктів, котрі наділені повноваженнями щодо запобігання та протидії дискримінації з метою недопущення дискримінації та забезпечення ефективного захисту осіб та/або груп осіб, які постраждали від такої дискримінації.