Збільшити розмір шрифту

14.03.2023

Головна | Новини

Чоловіки та жінки: хто більше корумпований?

Корупція є однією із перешкод та вагомих загроз ефективного розвитку суспільства. 

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» корупція - це використання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також іншими особами, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей. .

Іншими словами — це зловживання владою або службовим становищем задля отримання незаконної вигоди: майна, грошей, пільг, послуг чи негрошової вигоди.

Корупція має багато різновидів: хабарництво, незаконне привласнення товарів і послуг, призначених для суспільного споживання, непотизм (кумівство, родинність), перешкоджання здійсненню правосуддя та інше.

Зловживання владними повноваженнями можуть набувати форм політичної, ділової або побутової корупції, що виникає при взаємодії звичайних громадян та посадових осіб.

Українські вчені постійно проводять дослідження, намагаючись знайти соціально-психологічні причини корупційної поведінки  осіб задля знайдення дієвих заходів протидії цьому небезпечному явищу.

Корупція завжди зачіпає вразливі групи, зокрема, людей похилого віку, а також жінок, які у нашому суспільстві традиційно мають меншу фінансову незалежність, ніж чоловіки. Однак різниця в кількості чоловіків і жінок, які знаходяться в скрутних умовах, не така вже й велика.

Існує думка, що корупція пов'язана з бізнесом і державним сектором, де більшість керівних посад належать чоловікам, а жінки при цьому знаходяться у меншості. Чоловікам притаманні більш рішучі риси, що дозволяє їм не боятися  здійснювати дії, направлені на незаконне збагачення, на відміну від жінок, яким притаманна більш стримана, обережна поведінка. Навіть якщо жінка і піде корумпованим шляхом, то це здебільшого буде продиктоване безвихіддю. У реальних ситуаціях чоловіки будуть частіше пропонувати або приймати хабарі, навіть маючи страх бути викритим. Загалом, складно довести суто альтруїстичний мотив жінок, що приходять в політику чи бізнес — гендерна рівність між статтями допомагає перенаправити та розв’язати проблемні питання. Звісно, є винятки в категорії жінок, які погано усвідомлюють  можливість покарання і, так само як чоловіки, йдуть на незаконні діяння.

Таким чином, статистика вчинення корупційних діянь серед чоловіків та жінок приблизно однакова. У незначній мірі чоловіки крадуть трохи масштабніше, ніж жінки, тому, в принципі, у цьому питанні є паритет.