30.03.2023
Головна | Новини
Що слід розуміти під спадкуванням за правом представлення?
При оформленні спадкових прав досить часто виникає ситуація, коли спадкоємець, який має право на спадкування за законом або за заповітом помирає протягом строку, визначеного для прийняття спадщини. Наприклад, батьки пережили дітей, однак у останніх були свої діти (онуки спадкодавця).
В такому випадку відбувається спадкування за правом представлення.
Спадкування за правом представлення здійснюється по прямій низхідній лінії, діє без обмеження ступеня споріднення та буде виглядати таким чином:
- онуки (правнуки) спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, (бабі, дідові), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;
- прабаба, прадід, спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;
- племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (братові або сестрі спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;
- двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (дядькові та тітці спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини.
Отже, успадковуючи в порядку права представлення, онуки (правнуки) виявляються закликаними до спадкування разом зі спадкоємцями першої черги. При розділі спадкового майна вони, так би мовити, представляють своїх раніше померлих батька і матір.
У випадку, якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.
Тобто, онуки і правнуки спадкодавця порівну поділяють ту частку, яка б переходила за законом їхньому померлому до відкриття спадщини батьку або матері. Розподіл частки, яка б переходила при спадкуванні за законом їхньому померлому батьку або матері, провадиться на підставі принципу однакового розміру одержуваних часток. Ці правила в повній мірі розповсюджуються на всі випадки спадкування за правом представлення.
Наприклад: у спадкодавця було двоє дітей (спадкоємців першої черги), які померли раніше спадкодавця, інші спадкоємці першої черги відсутні. У кожного з дітей спадкодавця було двоє власних дітей, онуків спадкодавця. В такому випадку, кожен з онуків спадкує по ¼ від спадкового майна спадкодавця ( тобто, кожен з онуків спадкодавця спадкує по ½ від спадкового майна, яке б належало їхнім батьку або матері у випадку, якщо б вони були живі та прийняли спадщину, що й буде дорівнювати ¼ ).
Варто зазначити, що онуки і правнуки виступають як безпосередні і самостійні спадкоємці в майні спадкодавця, а не як спадкоємці тих осіб, яких вони представляють. Це означає, що онуки (правнуки) відповідають по боргах самого спадкодавця. А по боргах своїх батьків, які померли до відкриття спадщини, вони відповідають у тому випадку, якщо в порядку самостійного заклику до спадщини, яка залишилася після померлого батька/матері, вони її прийняли.