10.04.2023
Головна | Новини
Насильницьке нав'язування окупаційною владою громадянства рф: правові наслідки та відповідальність
Через військову агресію російської федерації, нині, гострим питанням залишається насильницьке нав'язування окупаційною владою громадянства рф для українців, які залишились в окупації. Чи мають ці дії правові наслідки та яка за це відповідальність?
Зауважимо, що Україна є суверенною, правовою державою. У нашій країні діє принцип верховенства права. А це значить, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України).
Крім того, частиною другою та третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території і їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Винятком є документи, які підтверджують факт народження, смерті, реєстрації або розірвання шлюбу.
Кожен окремий випадок розглядається тільки у судовому порядку.
Вся відповідальність за порушення державного суверенітету, територіальної цілісності, інших норм і свобод людини, закріплених у Конституції і законах України, покладається на російську федерацію як на державу-окупанта, у відповідності до норм міжнародного права.
Примусове набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства російської федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України (частини третя, четверта статті 5 цього Закону).
Таким чином, нормативно-правові акти окупаційних сил та окупаційних адміністрацій російської федерації є нікчемними, не створюють жодних правових наслідків. Причому нікчемність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована.