Збільшити розмір шрифту

10.08.2023

Головна | Новини

Відповідальність за злочин, вчинений під дією примусу

Про відповідальність особи за вчинення кримінально протиправного діяння під впливом фізичного або психологічного примусу.
Відповідно до ст. 40 Кримінального кодексу України, не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
Питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо ця особа зазнала фізичного примусу, внаслідок якого вона зберігала можливість керувати своїми діями, а також психічного примусу, вирішується відповідно до положень статті 39 цього Кодексу.
Фізичний чи психічний примус має розглядатись як своєрідний прояв небезпеки, яка загрожує особі, її рідним, близьким, іншим людям, доля яких є важливою для даної особи, їх законним правам та інтересам.
Тому такий примус виключає відповідальність особи за вчинене нею кримінально протиправного діяння, оскільки сила такого примусу позбавляє особу можливості керувати своїми вчинками.
Слід зауважити, що особа, яка застосувала фізичний чи психічний примус і примусила іншу особу до протиправних дій чи бездіяльності, підлягає до кримінальної відповідальності за шкоду, заподіяну правоохоронюваним інтересам внаслідок застосованого нею примусу незалежно від того, чи визнано злочином поведінку особи, щодо якої застосовано примус.