Збільшити розмір шрифту

18.09.2023

Головна | Новини

Гендерна рівність у сфері примусового виконання рішень

Нині в Україні реалізується Державна стратегія забезпечення рівних прав жінок та чоловіків на період до 2030 року та Державна програма забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період 2020-2024 років, мета яких - удосконалення механізму забезпечення рівних прав і можливостей у всіх сферах життя суспільства та впровадження європейських стандартів рівності.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Рівність означає забезпечення однакових можливостей доступу до державних гарантій для всіх громадян незалежно від ознак раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

З метою досягнення рівноцінного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення їх рівних прав та можливостей прийнято Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Норми цього закону регламентують недопущення дискримінації за статтю, а право на ефективний доступ до правосуддя визначають як одне з основних прав. 

Немає місця будь-яким проявам дискримінації під час здійснення правосуддя, зокрема, у сфері примусового виконання рішень.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)  - сукупність дій визначених у цьому законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону, а також рішеннями, які відповідно до цього закону підлягають примусовому виконанню.

У виконавчому провадженні відсутні гендерні стереотипи щодо сторін (боржник та стягувач) та інших учасників, адже всі є рівними перед законом. Виконавець неупереджено, ефективно, своєчасно вживає передбачені чинним законодавством заходів щодо примусового виконання рішень та роз’яснює сторонам їхні права й обов’язки.

Наша держава впевнено рухається в напрямку європейської інтеграції, тому забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також  впровадження європейських стандартів рівності набули пріоритетного значення.