Збільшити розмір шрифту

11.03.2024

Головна | Новини

Доступ до публічної інформації: ключові аспекти

Отримання доступу до інформації є важливим конституційним правом громадян. Одним з елементів реалізації цього права є право доступу до публічної інформації. Для ефективного його використання важливо враховувати деякі ключові аспекти, які допоможуть зробити процес звернення до суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації більш результативним та продуктивним. Розглянемо кілька важливих моментів:
 

1. При зверненні до суб’єктів владних повноважень необхідно сформулювати запит чітко і конкретно. Уточніть, яку саме інформацію ви шукаєте, які конкретні дані чи документи вас цікавлять. Чим точніше буде ваш запит, тим швидше ви отримаєте відповідь.  Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) передбачає режим найбільшого сприяння запитувачам в отриманні інформації. Тому за нечіткості формулювання запиту відповідальна особа, що забезпечує доступ запитувачів до публічної інформації, звертається до запитувача щодо його уточнення (телефоном, електронною поштою – за наявності відповідних контактних даних). Якщо запитувач не відповів на прохання уточнити інформацію вказану в запиті або не переформулював його, виникає ситуація, коли запит не оформлений належним чином, відповідно до вимог Закону. 

Тому у разі нечіткості формулювання запиту, виникає підстава для відмови в задоволенні такого запиту (з посиланням на пункт 4 частини 1 статті 22 та пункт 2 частини 5 статті 19 Закону. При цьому, слід зазначити, що уточнення змісту запиту не перериває строку відповіді на запит, передбаченого Законом. 

 

2. Важливо пам’ятати, що суб'єкти владних повноважень не можуть подавати запит на доступ до публічної інформації. Закон України "Про доступ до публічної інформації" регулює процедуру надання публічної інформації громадянам. Однак, цей Закон не застосовується до відносин між суб'єктами владних повноважень, а саме ст. 2 визначено, що сфера його дії «не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб’єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій». Крім того, запитувачі інформації відповідно до ст.12 вищезазначеного Закону, визначені як «фізичні, юридичні особи об’єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб’єктів владних повноважень». 

Виходячи з цього, вимоги державних органів та інших суб’єктів владних повноважень не можуть розглядатися за процедурою розгляду запитів згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації». У таких випадках мають застосовуватися норми законодавства, що регулюють статус і компетенцію відповідного суб’єкта владних повноважень. 

Отже, запити державних органів, інших суб’єктів владних повноважень не можуть надсилатися та розглядатися згідно з положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації».