Збільшити розмір шрифту

09.07.2024

Головна | Новини

Правові новації: нові можливості використання житлового сертифіката на придбання об’єкта житлової нерухомості

Законодавство України із впливом різних факторів невпинно змінюється та удосконалюється, відкриваються нові можливості, зокрема, і для ринку нерухомості, надаючи громадянам, які втратили житло під час обстрілів, більше перспективи у придбанні оновленої оселі. 

 З набранням чинності 15 квітня 2024 року Закону України від 22.02.2024 № 3588-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із забороною відчуження об’єктів нерухомого майна, придбаних (у тому числі проінвестованих/профінансованих) з використанням житлового сертифіката на придбання об’єкта житлової нерухомості», внесено ряд змін до важливих законів. 

Одне з головних нововведень стосується Закону України "Про нотаріат". Відтепер внесення нотаріусом у випадках, передбачених законодавством, інформації до Єдиного реєстру довіреностей, Спадкового реєстру та інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України, до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, не є порушенням нотаріальної таємниці. 

Крім того, нотаріуси тепер мають повноваження накладати та знімати заборону відчуження нерухомого майна, включаючи об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, частки у праві власності на таке майно, а також у випадках, встановлених законодавством, - рухомого майна (пункт 9 частини першої статті 34 Закону України «Про нотаріат»). 

 У Законі України «Про іпотеку», згідно з останніми законодавчими змінами, особливий акцент зроблено на об’єктах, які придбані або будуть споруджені у майбутньому за допомогою житлових сертифікатів. Тепер ці об’єкти можуть стати предметом іпотеки, разом із земельними ділянками, на яких вони розташовані. 

Слід зазначити, що обтяжена іпотека без заборони на відчуження реєструється для захисту прав іпотекодержателя. Ці нові правила роблять іпотечне кредитування більш доступним та зрозумілим, сприяючи полегшенню процесу отримання житла для громадян. 

 Зміни також торкнулися Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України». Термінологія закону була оновлена, що дозволяє більш точно визначати різні види житла та їх правовий статус. Так, введено поняття «об'єкта житлової нерухомості», яке охоплює інвестування чи фінансування будівництва такого об’єкта, а також земельну ділянку, на якій він розташований. 

Ці новації в законодавстві суттєво вплинули на учасників ринку нерухомості та юридичних осіб, тому їх важливо детально вивчити та врахувати. Вони не тільки підвищують захист прав власників нерухомості, але й створюють нові можливості для придбання житла та іпотечного кредитування, роблячи ці процеси більш доступними та зрозумілими для кожного громадянина.