06.08.2024
Головна | Новини
Основні відмінності шлюбного договору та договору про поділ спільного майна подружжя
Кохання і шлюб — це не тільки про романтику, а й про розумні рішення, які забезпечують гармонійні стосунки на довгі роки. Питання, що стосуються майнових прав, нерідко стають каменем спотикання для подружніх пар. Саме тут на допомогу приходять два важливі правові інструменти: шлюбний договір і договір про поділ спільного майна подружжя. Вони допомагають уникнути непорозумінь і конфліктів, регулюючи майнові відносини.
Що таке шлюбний договір?
Шлюбний договір — це не просто формальність, а можливість спланувати своє майбутнє ще до реєстрації шлюбу. Згідно зі статтею 92 Сімейного кодексу України, його можуть укладати не лише ті, хто вже одружений, але й ті, хто лише збирається стати подружжям. Це особливо важливо для молодят, адже такий документ може стати основою для довіри та взаєморозуміння. Якщо ж мова йде про неповнолітніх, їх батьки або піклувальники мають дати згоду на укладення такого правочину, де справжність підпису повинна засвідчуватись нотаріально — це додає ще один рівень захисту. Право на поділ спільного майна існує доти, поки існує це майно і ніяк не залежить від перебування у зареєстрованому чи розірваному шлюбі (ст. 69 Сімейного кодексу України).
Які особливості договору про поділ спільного майна?
На противагу шлюбному договору, договір про поділ майна стосується вже існуючого майна, що належало подружжю на праві спільної сумісної власності. У ньому йдеться про те, як розподілити те, що було набуте під час шлюбу. У цьому випадку важливо пам’ятати, що право на поділ існує доти, поки існує саме це майно. Незалежно від того, чи є шлюб зареєстрованим, чи розірваним, цей документ залишається актуальним. Предметом такого договору є конкретно визначене майно, які вже належать подружжю на праві спільної сумісної власності та в результаті його поділу, правовий режим змінюється на спільну часткову власність або на особисту приватну власність. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу (ст. 60, 69 СК України, ч. 3 ст. 368 ЦК України, відповідно до частин 2, 3 ст. 325 ЦК можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені із цивільного обороту), незалежно від того, на кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором. При поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї.
Коли починає діяти угода?
Згідно зі статтею 95 Сімейного кодексу України, дія шлюбного договору починається з моменту реєстрації шлюбу. Якщо ж шлюб не відбувся, то і договір не має жодних юридичних наслідків. Це імперативне правило підкреслює важливість серйозного підходу до укладення таких угод. На відміну від шлюбного договору, договір про поділ спільного майна може слугувати документом, що підтверджує право власності на нерухомість. І тут важливо пам’ятати: новий власник повинен провести державну реєстрацію свого права.
Який зміст та структура договорів?
Юридичний зміст і структура цих договорів не мають чітко окреслених рамок у спеціальному законодавстві. Це означає, що їх умови визначаються на розсуд сторін, які беруть на себе відповідальність за формулювання своїх домовленостей. Однак, коли мова йде стосовно договору про поділ спільного майна, а саме про зміну правового режиму нерухомості зі спільної сумісної власності на спільну часткову, важливо детально прописати права та обов’язки кожної зі сторін. Чіткість у таких питаннях може запобігти можливим конфліктам у майбутньому. Шлюбний договір та договір про поділ спільного майна — це два самостійні інститути в рамках сімейного законодавства. Проте їх цілі можуть суттєво різнитися. Шлюбний договір має більш широкий спектр завдань: він не лише регулює майнові відносини під час шлюбу, але й визначає порядок дій у разі його розірвання. Тут можна зазначити, яке майно залишиться за кожним із подружжя або яку компенсацію буде виплачено.
P.S: мудрість у стосунках
Отже, шлюбний договір і договір про поділ спільного майна — це два важливих інструменти, які допомагають подружжю регулювати свої майнові відносини. Вони мають свої унікальні особливості та призначення. Тож, обираючи шлях до щасливого сімейного життя, не забувайте про важливість правового регулювання ваших відносин.