30.08.2024
Головна | Новини
Нотаріат без бар'єрів: стандарти професії
У сучасному суспільстві нотаріат стає більш відкритим і доступним для всіх. Формування індивідуального образу нотаріуса базується на високій кваліфікації, освіченості та незалежності під час вчинення нотаріальних дій. Наразі реалізація безбар’єрності в державі як загального підходу до формування та впровадження державної політики забезпечує безперешкодний доступ усіх груп населення до різних сфер життєдіяльності та створює механізми стандартів здійснення, зокрема, нотаріальної діяльності. Ці стандарти закріплені у нормативних актах і втілюються в принципах законності, рівності, етики та доступності.
Принцип законності
Стаття 8 Конституції України передбачає, що в нашій країні визнається і діє принцип верховенства права. Законність у нотаріальній діяльності — це основа, що гарантує захист прав та інтересів громадян. Всі нотаріальні дії мають відповідати чинному законодавству, а будь-яке порушення може призвести до недійсності правочину. Кожен має право оскаржити нотаріальну дію або відмову в її вчиненні (положення ст. 50 Закону України «Про нотаріат»).
Законодавство також покладає на нотаріуса або посадову особу, яка вчиняє нотаріальні дії, обов’язок негайно повідомляти відповідні правоохоронні органи про будь-які виявлені порушення під час вчинення нотаріальних дій (положення ст. 51 Закону України «Про нотаріат»).
Принцип рівності перед законом
Стаття 24 Конституції України передбачає рівність усіх перед законом. Нотаріус, незалежно від того, чи працює він у державній, чи приватній практиці, має ставитися до кожного клієнта однаково, без привілеїв за будь-якими ознаками. Кожен, хто звертається до нотаріуса, може розраховувати на повагу до своїх прав і рівність перед законом.
Нотаріус зобов’язаний, зокрема, здійснювати свої професійні обов’язки відповідно до Закону України «Про нотаріат» та принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики та сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні їхніх прав та захисті законних інтересів, зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв’язку з вчиненням нотаріальних дій.
Принцип професійної етики
Нотаріус — це не тільки захисник права, а й втілення поваги та довіри. Професійна етика зобов'язує нотаріусів (їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та нотаріальних архівів) дотримуватися ввічливого спілкування, прозорості в питаннях оплати послуг, збереження таємниці і забезпечення доступності інформації про свою діяльність.
Щодо платежів, пов’язаних із вчиненням нотаріальних дій, варто зазначити, що відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93 (зі змінами й доповненнями) встановлено вичерпний перелік осіб, які мають право на звільнення від сплати державного мита.
Водночас від оплати додаткових послуг правового та технічного характеру звільняються особи, визначені у п. 10 Порядку надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, не пов’язаних із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 06.12.2022 № 5441/5. До них належать: ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалі учасники Революції Гідності; особи з інвалідністю І та ІІ груп; громадяни, віднесені до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Принцип доступності
Нотаріальна діяльність повинна бути зручною та доступною для всіх. Це означає не лише фізичну доступність робочого місця, але й готовність нотаріуса вчиняти дії на запит клієнта, за винятком випадків, коли це суперечить законодавству.
Ми розбудовуємо нотаріат без бар’єрів, де кожен має рівний доступ до правосуддя та захисту своїх прав.