Збільшити розмір шрифту

08.10.2024

Головна | Новини

Роль санкцій у нотаріальній діяльності

Національні інтереси та все, що з ними пов’язано, є чи не найважливішими аспектами існування української держави. І саме тому з метою їх захисту можуть застосовуватися санкції.

При вчиненні нотаріальної дії нотаріус перевіряє факт застосування санкцій відповідних видів, передбачених статтею 4 Закону України «Про санкції», рішення про застосування яких ухвалене Радою національної безпеки і оборони України та введено в дію указом Президента України, до фізичних або юридичних осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії. 

У разі звернення фізичної або юридичної особи за вчиненням нотаріальної дії щодо розпорядження активами нотаріус перевіряє також факт застосування санкції як блокування активів до юридичних та/або фізичних осіб, які можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії.

Якщо за вчиненням нотаріальної дії звертається представник фізичної або юридичної особи, перевірка факту застосування санкцій відповідних видів, передбачених статтею 4 Закону України «Про санкції», здійснюється щодо фізичної або юридичної особи, в інтересах якої діє такий представник.

Окремо нотаріус перевіряє також факт застосування санкції як блокування активів до юридичних та/або фізичних осіб, які можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії.

Слід зазначити, що законодавство, яке регулює відносини у сфері санкційної політики, не містить визначення чи пояснення, хто є юридичними та/або фізичними особами, які можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням відповідної нотаріальної дії.


Враховуючи роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 29.12.2021 № 11 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» «прямим чи опосередкованим (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиненням дій, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження активами, є дії суб’єкта щодо активів, які формально не належать суб’єкту декларування/члену його сім’ї, але фактично ним контролюються. У цьому разі слід зауважити, що йдеться про об’єкти права власності третьої особи, яким властива принаймні одна з таких характеристик: суб’єкт/член його сім’ї отримує чи має право на отримання доходу від такого об’єкта; суб’єкт/член його сім’ї може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об’єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним».

Перевірка факту застосування санкцій відповідних видів здійснюється за відомостями, які містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, введених в дію Указами Президента України.

З метою надання безоплатного публічного доступу до актуальної та перевіреної інформації про суб'єкти, щодо яких застосовано санкції, розроблено Державний реєстр санкцій за покликанням: https://drs.nsdc.gov.ua/ 

Витяг із Державного реєстру санкцій формується згідно з пошуковим запитом користувача щодо його відповідності інформації, яка міститься у Реєстрі. Формування витягу є безоплатним. 

Разом з цим, інформація з єдиних та державних реєстрів, отримана нотаріусом під час вчинення нотаріальних дій, залишається у відповідній справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса (частина четверта статті 46 Закону України «Про нотаріат»).

У разі встановлення факту застосування санкцій, передбачених статтею 4 Закону України «Про санкції», до фізичних або юридичних осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії (юридичних та/або фізичних осіб, які можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням відповідної нотаріальної дії), нотаріус відмовляє у вчиненні такої нотаріальної дії відповідно до статті 49 Закону України «Про нотаріат», якщо вчинення нотаріальної дії призведе до порушення обмежень (заборон), установлених санкцією відповідного виду.

Нотаріус зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня після звернення до нього відповідної особи повідомити територіальний орган Міністерства юстиції України про фізичну або юридичну особу, до якої застосовано санкції, якій було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, із зазначенням відомостей про: нотаріальну дію, вид санкції, а у разі застосування санкції блокування активів – про актив, щодо якого звернулася така особа.

Термін «активи» вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», а саме: кошти, зокрема електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права.

Крім того, нотаріус є процесуально незалежною особою, яка самостійно надає правову оцінку поданим для вчинення нотаріальної дії документам та ухвалює рішення щодо вчинення нотаріальної дії чи відмови в її вчиненні.

Водночас нотаріус зобов’язаний відмовити у вчиненні нотаріальної дії у разі її невідповідності законодавству України.