Збільшити розмір шрифту

23.10.2024

Головна | Новини

Імплементація європейських Директив: нові правила реструктуризації боргів

У світі сучасних викликів та правових змін є очевидним прагнення України до економічної стабільності та розвитку, обираючи європейський курс. Одним із важливих векторів на цьому шляху стало ухвалення закону про превентивну реструктуризацію боргу — інструмент, що передбачає забезпечення безперебійності підприємницької діяльності та попередження банкрутства.
Верховна Рада України 19 вересня 2024 року затвердила в цілому Закон «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та деяких інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації» від 19 вересня 2024 року №3985-ІХ. 
 
Зазначений закон підписаний Президентом України 22 жовтня 2024 року та опубліковано в газеті «Голос України» 23 жовтня 2024 році. Проте набирає чинності та вводиться в дію через 3 місяці з дня його опублікування, тобто, 23 січня 2025 року, крім положень про превентивну реструктуризацію, які вводяться в дію через 6 місяців з дня набрання чинності цим Законом – тобто, 23 липня 2025 року.
 
Закон має на меті впровадити в українське законодавство основні положення Директиви ЄС 2019/1023, що стосуються рамок превентивної реструктуризації, списання боргу та заходів для підвищення ефективності процедур, пов’язаних із реструктуризацією, неплатоспроможністю та списанням боргів. Відповідно до цієї директиви, самі превентивні заходи повинні стати основними механізмами запобігання неплатоспроможності.
 
Закон вводить нові терміни, такі як загроза неплатоспоможності, превентивна реструктуризація, адміністратор превентивної реструктуризації тощо. Разом з цим, розширюються повноваження Державного органу з питань банкрутства щодо запобігання неплатоспроможності. Передбачаються заходи захисту боржників, порядок складання плану превентивної реструктуризації, розподіл залучених сторін на класи, розгляд та затвердження плану судом, а також підстави для припинення превентивної реструктуризації.
 
Превентивна реструктуризація дозволяє врахувати інтереси всіх сторін — боржників та кредиторів, а також знижує ризик зловживання правами обох сторінок. Імплементація процедури превентивної реструктуризації у законодавство України — частина реалізації Плану України (Ukraine Facility), затверджена Кабінетом Міністрів України на початку цього року. План передбачає комплексні реформи в державному секторі, розвиток бізнес-клімату та підприємництва, що сприятиме швидкому зростанню економіки та європейської інтеграції.
Текст за посиланням: https://www.golos.com.ua/documents/z-3985-ix.pdf