11.11.2024
Головна | Новини
Забезпечення діяльності об’єктів критичної інфраструктури під час дії воєнного стану
На нас чекає тяжка зима. Росія продовжує масовані атаки на українські об’єкти енергетичної інфраструктури. У цей час важливо забезпечити стабільність та функціонування критичної інфраструктури нашої країни. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності об’єктів критичної інфраструктури під час дій воєнного стану» від 22.05.2024 № 3723-IX були внесені зміни до Кодексу України з процедур банкрутства.
Так, частину першу статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства доповнено пунктом 8-1, відповідно до якого Господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі, якщо така справа відкрита та відповідає сукупно таким критеріям:
1. Підприємств, які є операторами критичної інфраструктури (юридична особа будь-якої форми власності та/або фізична особа-підприємець, що на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснює управління об’єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування (п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру»).
2. Підприємств, частки (акції, паї) господарського товариства були примусово відчужені під час дії воєнного стану (позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості (п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану).
3. Підприємств, де державі у статутному капіталі господарського товариства прямо або опосередковано належить понад 50 відсотків часток (акцій, паїв), окрім господарських товариств, які ліквідуються за рішенням власника.
Акціонером та засновником товариства може бути держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, яка є власником акцій товариства (ч. 1 ст. 5 та ч. 1 ст. 10 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Юридична особа ліквідується за рішенням її учасників, суб’єкта управління державної або комунальної власності або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, а також в інших випадках, передбачених установчими документами (п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України).
Крім того, розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства доповнено пунктом 1-9. Відповідно до нього встановлено, заборону відкриття провадження у справах про банкрутство для товариств, що мають вищезазначені сукупні критерії на період воєнного стану та протягом двох років після його завершення. Такі нововведення сприяють захисту стратегічних підприємств, які забезпечують життєдіяльність нашої держави.