14.11.2024
Головна | Новини
Стереотипи: чому з ними варто боротися
Від "чоловіки з Марса, жінки з Венери" до "шульги – це окрема творча планета", а “нотаріуси народжуються з печаткою” – це лише дещиця стереотипів, які побутують у нашому суспільстві та часто бувають досить кумедними, якби не були такими обмежувальними. Та що таке стереотипи та чому з ними варто боротися?
Стереотипи – це усталені уявлення щодо різних груп людей, покликані створити їхні уніфіковані образи. До прикладу, вищезгадане твердження про шульгів звучить позитивно та схвально, водночас ігноруючи той факт, що така особливість не обов'язково є ознакою творчої людини. Також цей стереотип натякає на те, що шульги не мають здібностей до точних наук. Такі судження формують хибне уявлення про певні групи людей і породжують цим їх дискримінацію.
Як наслідок маємо прояви мікроагресії до тих, про кого в суспільстві склалося негативне уявлення, або хто не відповідає цьому загальноприйнятому образу. Вона може проявлятися у формі жартів і компліментів, які, на перший погляд, здаються зовсім невинними, але насправді є принизливими та шкідливими. Наприклад: «Ти досить розумна як для жінки». Подібні фрази не нормальні, усі вони порушують кордони та змушують людину, яка стає об’єктом такої поведінки, почуватися інакшою.
Якщо є сумніви, як правильно звернутися до людини, найкращий варіант – просто запитати. Це одне із правил безбар’єрної мови. Адже універсальні формулювання не завжди підходять для кожного. Людина – це окремий світ, і шанобливе ставлення до її індивідуальності – основа ввічливого спілкування. І на це треба зважати.
Нотаріуси також можуть стати жертвами стереотипів. Один із таких шаблонів вже вище згадувався. Нотаріус – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, які мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
І те, що громадяни називають «проставленням печатки», потребує дуже складного та тривалого процесу: ознайомлення з документами, підготовка проєктів, встановлення особи та її дійсних намірів, а лише потім – посвідчення документів.
Пам’ятаймо, що кожна людина – окремий всесвіт, який неможливо вмістити в якийсь стереотип. Подібне лише може нашкодити вам та тим, хто поруч.