Збільшити розмір шрифту

29.11.2024

Головна | Новини

Процедура передачі засуджених осіб з іноземних держав в Україну для відбування покарання

Умови передачі
Громадяни України, засуджені на території іноземної держави, можуть бути передані в Україну для відбування покарання на умовах і в порядку, визначених Конвенцією про передачу засуджених осіб 1983 року (далі – Конвенція), двосторонніми міжнародними договорами між Україною та іншими державами або Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК України).

Передача засудженої особи можлива за таких умов (згідно зі ст. 3 Конвенції та ст. 606 КПК України):
• Засуджений є громадянином держави виконання вироку (у цьому разі – України).
• Вирок набрав законної сили.
• На момент отримання запиту засуджений має відбувати покарання протягом щонайменше шести місяців або отримав вирок до ув’язнення на невизначений строк.
• Засуджений дав згоду на передачу.
• Кримінальне правопорушення, за яке засуджено особу, є злочином згідно із законодавством держави виконання вироку.
• Відшкодовано майнову шкоду, завдану правопорушенням, а також процесуальні витрати (за наявності таких).
• Держава винесення вироку (іноземна держава) і держава виконання вироку (Україна) згодні на передачу засудженого.

Особливості процедури передачі у зв’язку зі збройною агресією рф
Через збройну агресію російської федерації проти України:
1. Дипломатичні відносини з рф розірвані з 24.02.2022. Функціонування дипломатичних установ припинено, а комунікація з органами рф через посередництво третіх держав не здійснюється.
2. Передача документів до/з рф, включно з поштовими відправленнями, неможлива.
3. Комунікація Мін’юсту України з органами рф не ведеться, що унеможливлює передачу громадян України, засуджених у рф, для подальшого відбування покарання в Україні.

Підстави для розгляду питання передачі
Відповідно до ст. 2 Конвенції та ч. 1 ст. 605 КПК України, розгляд питання про передачу засудженої особи можливий у разі:
• запиту від уповноваженого органу іноземної держави.
• звернення від самого засудженого, його законного представника, близьких родичів або членів сім’ї.

Запит може ініціювати як держава винесення вироку, так і держава виконання вироку. Громадяни України, засуджені на території іноземної держави, їх родичі або законні представники можуть звертатись з відповідними клопотаннями як до Міністерства юстиції України (зразки заяв), так і до відповідного центрального органу іноземної держави.

Конкретний строк, протягом якого повинна бути здійснена передача засудженої особи з іноземної держави в Україну, Конвенцією та КПК України не визначений, проте він залежить від часу, необхідного для узгодження місця, часу і порядку передачі та організації передачі цієї особи в установу системи виконання покарань в Україні. Як правило, цей термін складає від двох до чотирьох місяців.

Правові наслідки для засудженого після передачі
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 611 КПК України виконання покарання в Україні стосовно переданої особи, засудженої вироком суду іноземної держави, здійснюється згідно з кримінально-виконавчим законодавством України. Щодо засудженого, переданого для відбування покарання в Україні, настають такі самі правові наслідки, як і щодо осіб, засуджених в Україні за вчинення такого ж кримінального правопорушення. До особи, переданої в Україну для подальшого відбування покарання, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, амністію або здійснено помилування у порядку, передбаченому законодавством України.

Питання про умовно-дострокове звільнення вирішує місцевий суд за клопотанням органу або установи виконання покарань (ст. 81 Кримінального кодексу України, ст. 539 КПК України).