05.12.2024
Головна | Новини
Проведено міжрегіональний тренінг "Біженці, шукачі притулку, особи без громадянства та особи під ризиком безгромадянства як специфічні учасники публічних відносин"
В Одесі за ініціативи Громадської організації "Десяте Квітня" за підтримки Aгентства ООН у справах біженців в Україні (UNHCR) було проведено міжрегіональний тренінг "Біженці, шукачі притулку, особи без громадянства та особи під ризиком безгромадянства як специфічні учасники публічних відносин".
Уже за тиждень міжнародна спільнота відзначатиме річницю заснування одного з основоположних документів ООН — 14 грудня 1950 року було опублікувано Статут УВКБ ООН, де викладались умови його діяльності та доручалось уповноваженим представникам 26 держав зустрітися в Женеві для доопрацювання тексту Конвенції, що вони і зробили у липні 1951 року.
Конвенція та Протокол 1967 року розширили перелік осіб, які потребують міжнародного захисту, чітко визначають хто є біженцем та які види захисту і підтримки вони мають право отримувати. Поштовхом для цього стали руйнівні наслідки Другої світової війни і кількість біженців, вимушених переселенців та примусово вивезеного населення.
Конвенція разом з Протоколом були ратифіковані Верховною Радою України 10 січня 2002 року і вже за 12 років до України, однієї з держав-засновниць ООН, вторглись війська іншого постійного представника при ООН — Російської Федерації. А в ювілейний 20 рік ратифікації Конвенції та Протоколів розпочалась найбільша війна з часів Другої світової.
Для кожного українця та мешканця нашої країни настав час великих випробовувань і особливо в таку ситуацію потрапили біженці, що в свій час знайшли притулок у нас, чи люди, що не належать до громадянства будь-якої держави.
Війна щодня ставить виклики як перед цими верствами населення, так і перед працівниками органів юстиції, які докладають всіх зусиль, щоб забезпечити та реалізувати права та свободи мешканців України. Ідентифікація та паспортизація, реєстрація народження, шлюбу та його розірвання, встановлення родинних відносин, спадкування — питання, які не викликают проблем у пересічних громадян стають наріжним каменем для біженців та ОБГ.
Для того, щоб обмінятись досвідом, обговорити вирішені та проблемні кейси, подивитись на ситуації з різніх сторін та знайти з них вихід в Одесі за ініціативи 10 квітня було проведено тематичних тренінг, під час якого розглянуто:
— поняття та особливості правового статусу біженців та шукачів притулку в Україні;
— соціальні, економічні та політичні причини та наслідки безгромадянства;
— правовий статус осіб без громадянства та під ризиком без громадянства;
— Statelessness Index;
— участь ОБГ та осіб під ризиком безгромадянства в окремих видах публічних відносин.
Південне міжрегіональне управління представили керівники відділів ДРАЦС Одещини.
Захід пройшов у комбінованому форматі — зі світлом та без. Тому ми особливо дякуємо спікерам, їм прийшлось нелегко, але воно того вартувало! Дякуємо за запрошення та завжди плідну співпрацю!