Збільшити розмір шрифту

24.02.2025

Головна | Новини

Юстиція у вогні: як втримати систему та зберегти державність

Три роки повномасштабної війни. Три роки випробувань, які змінили Україну і кожного з нас. Як ми вистояли, як втримали систему та не дозволили знищити державну інституцію? Чи вдалося налагодити повноцінну роботу органів юстиції у воєнний час, зберегти довіру до влади, проаналізувати виклики та рухатися вперед? Про все це далі.

За весь час державної служби я не стикався з важчими та трагічнішими часами, ніж тими, що настали у лютому 2022 року. Перед Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) постали виклики, які ще донедавна здавалися неможливими: від евакуації архівів з деокупованих територій до збереження безперебійної роботи всієї системи та постійного зв’язку з громадянами навіть в умовах окупації.

Попри хаос війни, ми змогли зберегти міжрегіональне управління та забезпечити надання послуг громадянам. Вже у перші дні було запроваджено вертикальну систему комунікації та розроблено інструкції для найкритичніших ситуацій: захоплення службових приміщень, пошкодження майна, знищення документів. Частина підрозділів перейшла на дистанційну роботу, а на окупованих територіях запроваджено режим простою. Дисципліна, моніторинг персоналу та дотримання Присяги державного службовця стали беззаперечними пріоритетами. Але війна диктувала свої правила: ми мали діяти миттєво, не маючи надійного юридичного підґрунтя, а законотворці не встигали наздоганяти суворі правничі реалії.

Новим викликом стало приєднання Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). З травня 2023 року адміністративний центр було перенесено до Дніпра, а юрисдикція тепер охоплює шість областей: Дніпропетровську, Запорізьку, Кіровоградську, Одеську, Херсонську, Миколаївську, а також Автономну Республіку Крим і м. Севастополь.

До слова, з 2019 року відбулось шість значних реорганізацій, унаслідок яких чисельність персоналу скоротилася на 1008 осіб (з 4457,5 до 3449,5), що дозволило заощадити близько 250 млн грн на рік. Однак навантаження на фахівців зросло вдвічі, а подекуди й утричі.

Попри всі труднощі, ми, зокрема:

  • забезпечили стабільну виплату заробітної плати працівникам на окупованих територіях, а після деокупації — оперативно відновили роботу підрозділів;
  • оптимізували витрати на утримання приміщень. Наприклад, після звільнення Херсонщини частину співробітників розмістили у вивільнених офісах в Одесі;
  • евакуювали архівні фонди відділів ДРАЦС та ДНК із зони бойових дій.

З початку повномасштабного вторгнення половина державного бюджету спрямовується на оборону. Водночас державні органи також відіграють ключову роль у наповненні бюджету. Так, за 2022–2024 роки значно зросла кількість безготівкових платежів за адмінпослуги у сфері ДРАЦС, ДВС, ДНК:

  • ВДРАЦС — у 1,9 раза (63 136,4 тис. грн);
  • ДНК — у 2,5 раза (105 052,4 тис. грн);
  • ВДВС — у 2,8 раза (81 477,2 тис. грн).

Це не просто цифри. Це – показник прозорості, некорумпованості та довіри.

Проте, починаючи з 2014-го, а особливо з 2022 року, будь-які підсумки ми аналізуємо крізь призму воєнного часу.  Зрозуміло, що основні статистичні показники органів юстиції погіршилися з об’єктивних причин. Наприклад, через демографічні зміни в регіоні, зокрема, через воєнний стан, масовий виїзд громадян за кордон і значну кількість зниклих безвісти показники ДРАЦС значно зменшилися.

Війна — це епоха випробувань, яка поступово загартувала нас і зробила ще більш згуртованими та стійкими. У такі часи найціннішими стають емпатія та відчуття командного плеча.

Саме тому останні роки стали для нас роками спільнот і взаємозв’язків. Ми провели серію нетворкінгів, благодійних шахових турнірів серед юристів та дітей, започаткували курси для майбутніх реєстраторів, провели безлік заходів, спрямованих на вдосконалення системи та особистий розвиток наших фахівців. На постійній основі управління допомагає Силам Оборони України, що вже стало доброю традицією.

Юстиція в часи війни — це не лише про документи. Це про людей, які тримають “свій фронт” і в кабінетах, і на передовій. Сам факт їхньої щоденної роботи в екстремальних умовах говорить про мужність, відданість роботі та готовність стояти до кінця. Оскільки чотири з шести областей нашої юрисдикції перебувають у частковій окупації або в зоні підвищеного ризику, ми не просто продовжуємо працювати, — ми зберегли повноцінну роботу управління.

Я не знаю, скільки випробувань ще попереду. Але впевнений: ми вистоїмо! Бо кожен день нашої роботи — це вклад у нашу Перемогу.

Тимофій Дудін

https://pravo.ua/iustytsiia-u-vohni-iak-vtrymaty-systemu-ta-zberehty-derzhavnist-bloh-tymofiia-dudina/?fbclid=IwY2xjawIpJrxleHRuA2FlbQIxMQABHXr6LR4dsCFKChCZ3PDBNMJM2U0oxYG0Wl1NEp-xIKCEQH5CnN8U5fyjCA_aem_mMPSIGJzWnRXMEyC3_I5RA