Збільшити розмір шрифту

24.02.2025

Головна | Новини

У Дніпрі провдено семінар для студентів Університету митної справи та фінансів

Сьогодні – треті роковини від початку повномасштабного вторгнення росії. Три роки, відколи агресор вбиває, катує й викрадає українців. Найбільш беззахисними у цій трагедії залишаються діти.

Що таке міжнародне викрадення дитини? Як повернути малюка, якого незаконно вивезли за кордон? На ці та інші питання відповідали фахівці Центрального відділу судової роботи та міжнародної правової допомоги Марія Лехтор та Юлія Гришко на семінарі для студентів-консультантів «Юридичної клініки» Навчально-наукового інституту права та міжнародно-правових відносин Університету митної справи та фінансів.

«Діти – найвразливіша категорія у будь-якому конфлікті. Вони не ухвалюють рішень, але страждають від них найбільше. Війна загострила проблему незаконного вивезення дітей, і ми, як правники, повинні використати всі наявні механізми для їхнього повернення», – зазначила Юлія Гришко.

Спікери детально розповіли, що основу міжнародного захисту дітей заклала Конвенція ООН про права дитини (1989), яка зобов’язує держави протидіяти незаконному переміщенню дітей. Україна також є учасницею Гаазької Конвенції 1980 року про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей. Цей документ визначає механізм співпраці держав для негайного повернення дітей, яких незаконно вивезли або утримують в іншій країні.

Разом з тим, звернули увагу на головні завдання Конвенції, якими є:
* виявлення місцезнаходження дитини;
* запобігання заподіянню шкоди;
* сприяння добровільному поверненню;
* надання юридичної допомоги;
* ініціювання судових та адміністративних процедур;
* забезпечення безпечного повернення дитини.

Зауважили, що в Україні центральним органом, який координує повернення дітей, є Міністерство юстиції України. Саме воно через свої територіальні управління:
* встановлює місцезнаходження дитини;
* сприяє добровільному поверненню;
* подає необхідні документи до суду;
* представляє інтереси заявника в суді.

«Якщо дитина опинилася за кордоном без дозволу батьків – не можна гаяти час. Необхідно звернутись до Міністерства юстиції України безпосередньо або до міжрегіонального управління у відповідній області, чи до Центрального органу іноземної держави, до якої дитину вивезено та примусово утримується. Адже кожен день у таких справах має значення», – наголосила Марія Лехтор.

Захист дітей – це не лише питання законодавства, а й створення безбар’єрного простору, в якому кожна дитина, незалежно від життєвих обставин, матиме право на захист, турботу та повернення додому. Держава, правозахисники та міжнародні партнери докладають максимум зусиль, аби жодна дитина не залишилася сам на сам із цією трагедією. Україна бореться за своїх дітей і поверне кожного маленького українця додому.








#безбарєрність