Збільшити розмір шрифту

15.09.2020

Головна | Новини

Етика поведінки державних службовців

Відповідно до Загальних правил етичної поведінки державних службовців, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 р. № 158 (далі - Правила), державні службовці під час виконання своїх посадових обов’язків зобов’язані неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування (не допускати використання нецензурної лексики, підвищеної інтонації), з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об’єднань громадян, інших юридичних осіб, не проявляти свавілля або байдужість до їхніх правомірних дій та вимог.

Відповідно до Закону України «Про державну службу»,
державний службовець – це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Одним із принципів державної служби є професіоналізм – компетентне, об’єктивне і неупереджене виконання посадових обов’язків, постійне підвищення державним службовцем рівня своєї професійної компетентності, вільне володіння державною мовою. Законом встановлено, що державною мовою є українська мова, якій Конституцією України надано статус мови офіційного спілкування під час виконання посадових обов’язків, а також мови діловодства і документації цих органів та посадових осіб.

Крім того, п. 10 Розділу 2 Правил передбачено, що державні службовці зобов’язані з повагою ставитися до державних символів України, використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов’язків, не допускати дискримінації державної мови.

Порушення правил етичної поведінки державних службовців є дисциплінарним проступком, за яке відповідно до Закону передбачено відповідальність у вигляді притягнення до дисциплінарної відповідальності (неповна службова відповідність).