Збільшити розмір шрифту

Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

Відповідно до частини четвертої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме: отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

Під суттєвою зміною у майновому стані вважається отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. 

У відповідності до Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2684 гривні, тобто 2684 грн. х 50 ПМ =  134 200 грн.

До доходів, які необхідно вказати у повідомленні, відносяться: заробітна плата (грошове забезпечення), отримана як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, придбання майна або здійснення видатку.

Під заробітною платою розуміється основна заробітна плата, а також будь які заохочувальні та компенсаційні виплати, які надаються особі у зв’язку з відносинами трудового найму: гонорари, дохід від зайняття підприємницькою діяльністю або незалежною професійною діяльністю, дохід від надання майна в оренду, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, спадщина, подарунки та інші доходи.

Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подають суб’єкти декларування, які є службовими особами, що займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єкти декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 51-3 Закону України «Про запобігання корупції» . Інші суб’єкти декларування повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не подають.

Інформація про отримання доходу або придбання майна членом сімї суб’єкта декларування не повідомляється.

Суб’єкти декларування особисто письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна.

Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються винятково в електронній формі, їх паперова копія не подається.

Також важливо пам’ятати, що на відміну від декларацій, виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування до Реєстру не подаються. Отже, під час їх заповнення необхідно бути максимально зосередженим, аби не допустити в ньому помилок, які неможливо виправити.

Слід зазначити, що подання інформації про суттєві зміни не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку подати декларацію та зазначити в ній відомості, передбачені статтею 46 Закону.

У разі зміни у майновому стані, суб’єкт декларування повинен надіслати про це повідомлення в НАЗК шляхом подання відповідної електронної форми на веб-порталі Реєстру. Зазначена інформація повинна бути також відображена у наступній декларації цього суб’єкта декларування, що охоплює відповідний звітний період, наприклад, у наступній щорічній декларації, яка охоплює звітний рік.

Однак, слід звернути увагу на відмінність у порогах декларування, встановлених законодавством для відображення інформації в декларації та повідомленні про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування.

Так, у повідомленні про суттєві зміни в майновому стані вказується інформація про отримання доходу або придбання майна на суму більше 50 прожиткових мінімумів. Цей поріг поширюється також на цінне рухоме майно, яке було придбано суб’єктом декларування.

 

Якщо при отриманні спадщини, подарунка, приватизації нерухомого майна грошова оцінка

 

такого майна не проводилась і вартість його не відома, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не подається.

За неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані передбачена адміністративна відповідальність.

 

У зв’язку із дією воєнного стану декларації будь-якого виду, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані та повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, обов’язок подання яких виник під час дії воєнного стану, посадовці можуть подати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

 
   

Якщо виникли запитання – звертайтесь до

відділу з питань запобігання і виявлення корупції Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції  (м. Одеса):

      -    тел. (056) 746-17-68, м. Дніпро,

            Пр. Дмитра Яворницького, 21-А,

            ІІ поверх, кабінет 210

 

  •  тел. (0512) 47-61-12, м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107,

І поверх, кабінет 105

 

  • тел. (048) 705-18-14, м. Одеса,

вул.  Б. Хмельницького, 34,

ІІ поверх, кабінет 209

 

 

Національне агентство з питань запобігання корупції

тел. (044) 200-06-94

м. Київ, бульвар Дружби Народів, 28

 

ПІВДЕННЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ

УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИІЇ

(М. ОДЕСА)

 

м. Дніпро, 2023