Збільшити розмір шрифту

02.05.2023

Головна | Новини

Особливості посвідчення заповіту

Необхідність у складенні заповіту може спіткати будь-де: на службі в збройних силах, в лікувальному закладі, чи навіть на морському судні. Звісно що заповіт посвідчує зазвичай державний або приватний нотаріус.

Проте, часто трапляються ситуації, коли людина має намір скласти заповіт за відсутності можливості звернутися до відповідного нотаріуса. В такому разі визначено перелік посадових осіб, які можуть взяти на себе цю функцію. Відповідно, якщо, громадяни України перебувають за кордоном, вони можуть звернутись для посвідчення заповіту до консульств або посольств України.

Якщо особа перебуває в сільському населеному пункті, для посвідчення заповіту (крім секретного заповіту), вона може звернутися до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування.

Заповіт особи, що перебуває у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров'я, а також особи, яка проживає в будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, може бути посвідчений головним лікарем, його заступником або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров'я, начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю (посвідчується при свідках).

Заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна (посвідчується при свідках). Заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений начальником цієї експедиції (посвідчується при свідках).

Заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також заповіт працівника, члена його сім'ї і члена сім'ї військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) цих частини, установи або закладу (посвідчується при свідках).

В умовах воєнного стану заповіти військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою. Начальник табору (установи, де створено дільницю) для військовополонених може посвідчувати заповіт військовополоненого.

Заповіт особи, яка перебуває в установі виконання покарань, може бути посвідчений начальником такої установи (посвідчується при свідках).

Заповіт особи, яка перебуває у слідчому ізоляторі, може бути посвідчений начальником слідчого ізолятора (посвідчується при свідках).

Нотаріус, інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт, свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права до відкриття спадщини розголошувати відомості щодо факту складення заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.        

Обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється на осіб, яким про посвідчення заповіту стало відомо у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для їх посвідчення як свідків, та на інших осіб, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці.

До заповіту, який посвідчується посадовими, службовими особами, застосовуються загальні вимоги до його оформлення. Отже, він, так само як і при  посвідченні нотаріусами, складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо фізична особа у зв'язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину у її присутності підписує інша особа.