01.07.2025
Головна | Новини
Міжнародний захист прав: як подати заяву до ЄСПЛ
Конституція України (ч.4 ст.55) гарантує кожному право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Однією з найефективніших міжнародних судових установ, до яких мають право звертатися громадяни України, є Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого визнана нашою державою.
У Європейському суді з прав людини (далі – Суд) можна оскаржити лише поведінку (рішення, дії, бездіяльність) держави в особі її органів, установ, організацій, посадових осіб чи інших владних суб’єктів.
Зверніть увагу: Європейський суд з прав людини розглядає заяви щодо порушень лише тих прав та свобод, що гарантовані Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод (Європейська конвенція з прав людини), далі також – Конвенція.
Слід мати на увазі, що розгляд скарг на дії приватних осіб або держав, які не є учасницями Конвенції про захист прав людини, не належить до компетенції Суду.
Суд не може розглядати будь-які скарги. Його повноваження визначені критеріями прийнятності, які викладені в Конвенції і які визначають, хто може подати заяву, коли та з яких питань.
Конвенція передбачає два типи звернень до Суду: міждержавні заяви (заява однієї держави-учасниці про порушення прав людини іншою державою-учасницею Конвенції) та індивідуальні заяви, які можуть подаватися будь-якою особою, групами осіб (якщо порушення їхніх прав допущені на підставі ідентичних фактів), юридичними особами або неурядовими організаціями, які вважають, що їхні права чи свободи, гарантовані Конвенцією, було порушено державою.
Індивідуальна заява – це заява фізичної чи юридичної особи, право на подачу до Суду якої закріплене в статті 34 Конвенції.
Крім того, із заявою до Суду слід звернутися не пізніше, ніж через чотири місяці після винесення остаточного рішення на національному рівні або після завершення події, яку описує в заяві скаржник, і щодо якої стверджується відсутність ефективних засобів правового захисту.
Важливо відзначити, що якщо Судом було визнано, що документи додані до заяви не в повному обсязі, то подача додаткових документів можлива лише до спливу чотиримісячного строку.
Індивідуальна заява має бути викладена у письмовій формі мовою однієї з держав, які ратифікували Конвенцію. Тобто, не зважаючи на те, що судочинство у Європейському суді з прав людини ведеться англійською або французькою мовами, Ви можете викласти свою заяву українською, німецькою або іншою офіційною мовою держав-учасниць Конвенції та протоколів до неї. Важливо пам’ятати, що заява до Суду може бути викладена лише на офіційному бланку формуляра заяви.
Формуляр заяви доступний на сторінці Суду в Інтернеті: www.echr.coe.int/applicants. Завантажте його і заповніть усі розділи без виключень та надішліть до Суду разом із копіями усіх необхідних документів. Увага! Не з оригіналами, оскільки вони Вам не повертатимуться після завершення провадження. Не звертайтесь до Суду по паперову копію формуляра; видрукуйте його самі — це збереже Вам час та убезпечить від запізнення з подачею заяви до Суду.
Скарги заявника повинні стосуватися одного чи декількох прав, гарантованих Конвенцією. Суд не може розглядати скарги про порушення будь-яких інших прав.
Заповнюючи заяву, потрібно дотримуватися вимог щодо її змісту. Тому перед заповненням варто ознайомитися з офіційною пояснювальною нотаткою для осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини:
https://www.echr.coe.int/documents/d/echr/application_notes_ukr
Процедура розгляду скарг Європейським Судом з прав людини є безкоштовною і не вимагає суттєвих витрат з боку заявника.
За умови дотримання всіх формальних та процесуальних вимог, після отримання заяви Секретаріат ЄСПЛ відкриває справу та присвоює номер, на який заявник повинен посилатися надалі. У листі від Суду заявник отримає штрихкоди, які слід наклеювати на всі документи по цій справі.
Після набуття рішення Суду статусу остаточного, заявник набуває статусу стягувача і може вимагати виконання рішення.
Європейська конвенція з прав людини містить широкий спектр прав і свобод, які держави зобов’язуються дотримуватися. Захищайте себе, свої права і свободи від можливих порушень!